Poznań: Noc Kupały – to już dziś!

Dziś o 5.31 Słońce wkroczyło w znak Raka i rozpoczęło się astronomiczne lato. Mamy dziś najdłuższy dzień roku, a to znaczy, że noc, która po nim następuje, to Noc Kupały!

W tym roku przesilenie letnie wypada 21 czerwca i to jest najdłuższy dzień roku, trwający 16 godzin i 47 minut. Noc Kupały, najkrótsza i najbardziej magiczna noc w roku, kiedy trzeba rozpalać ogniska, kapać się w jeziorach i pleść wianki – to noc z 21 na 22 czerwca.

Warto przy okazji dodać, że Noc Kupały to nie to samo, co Noc Świętojańska. W tum roku akurat to doskonale widać choćby po rozbieżności dat – Noc Kupały wypada po najdłuższym dniu w roku, więc jest to święto ruchome, natomiast Noc Świętojańska jest obchodzona zawsze tego samego dnia: w wigilię dnia św. Jana, czyli 23-24 czerwca. To święto ustanowione przez Kościół jako reakcja na pogańskie, grzeszne obrzędy Nocy Kupały, niedopuszczalne z punktu widzenia nowej, katolickiej moralności. Dlatego wybrano św. Jana Chrzciciela, którego związek z wodą nie podlega wątpliwości, i „ucywilizowano” pogańskie święto sprowadzając je do ognisk rozpalonych nad zbiornikami wodnymi i pierwszej kąpieli w roku. Od tego dnia woda miała być już bezpieczna i można się było kąpać.

Noc Kupały natomiast miała znacznie głębszy, mistyczny sens. Nie chodziło tylko o zabawę i pierwsze kąpiele, powitanie przyjaznej, ciepłej pory roku. To była noc łączenia przeciwstawnych żywiołów, ognia z wodą, noc magiczna, zaklinania przyszłości i próśb zanoszonych do bogów nie tylko o dobrą miłość, ale i o dobre plony.

Tej nocy młodzi mogli, znikając na całą noc, zawrzeć związek bez zgody rodziców czy starszyzny, tej nocy dziewczyny puszczając na wodę wianki szukały partnerów na życie, a kobiety będące matkami otrzymywały w prezencie owoce, ale także tej nocy wianek mógł upleść i puścić na wodę każdy, kto chciał, by bogowie mu sprzyjali.

Ściągę na dzisiejsze święto przygotowało też poznańskie Muzeum Etnograficzne. „Piękna grafika autorstwa HannaDolaArt pomoże „ogarnąć” temat Nocy Kupały w pigułce” – zachęcają specjaliści z muzeum.

W Poznaniu miasto przygotowało wiele atrakcji, ale  wianki będziemy świętować dopiero jutro. A dziś każdy może się wybrać nad wodę i puścić swój wianek z życzeniem, aby się spełniło. W końcu to magiczna noc…

Podziel się:

Ostatnio dodane: