Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Dziś świętujemy Noc Kupały!

W poprzednich latach mieliśmy Paradę Sobótkową na Warcie, Festiwal Ognia nad rzeką, koncerty i spektakle teatralne – w tym roku z powodu pandemii Noc Kupały jest zdecydowanie bardziej kameralna. I przypada już dziś!

Noc Kupały – przypomnijmy – to najkrótsza noc w roku, po najdłuższym dniu. W roku 2020 najdłuższym dniem jest właśnie 20 czerwca, a więc Noc Kupały to noc z 20 na 21 czerwca.

Gdyby ktoś nie pamiętał – Noc Kupały to pradawne, słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca. Nad brzegami rzek rozpalano wtedy ogniska, wszyscy ubrani odświętnie biesiadowali pochłaniając hektolitry miodu pitnego, a zabawy, tańce i skoki przez ogień trwały całą noc. Trzeba też nazbierać ziół, bo tej nocy mają wyjątkową, magiczną moc ochronną.

To właśnie tej nocy dziewczęta puszczały na wodę wianki, a chłopcy pilnowali, by wyłowić wianek tej jednej, jedynej dziewczyny, bo zdobywca wianka i jego właścicielka stawali się parą na tę noc, a bywało, że i na całe życie, jeśli sobie przypadli do gustu. To była jedyna noc w roku, kiedy chłopak i dziewczyna mogli się wybrać na spacer tylko we dwoje – i poszukać, na przykład, kwiatu paproci. Ponieważ, jak wiadomo, paproć nie kwitnie, to te poszukiwania po co bardziej gęstych krzewach trwały aż do rana…

Noc Kupały miała znaczenie magiczne nie tylko dla tych, którzy szukali miłości. Ogień i woda, dwa najważniejsze składniki tego święta, symbolizowały duchowe oczyszczenie. Dokonywało się go przez kąpiel w jeziorze czy rzece i poprzez skok przez ogień. W ogniu palono zioła, mające magiczna, oczyszczającą moc, a jak podejrzewa wielu naukowców – także moc halucynogenną. Była to także noc wróżb i to nie tylko miłosnych. Wróżyli również ci, którzy chcieli poznać przyszłość.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości – czyli Noc Kupały – to nadal jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu rodzimowierców, czyli wyznawców dawnej religii słowiańskiej. Pozostali traktują to święto raczej jako okazję do zabawy – ale z drugiej strony, właśnie dobra zabawa była najważniejszym elementem Nocy Kupały.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Dziś świętujemy Noc Kupały!