czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Niezależność na telefon: rusza kolejna edycja programu

Jesteś niepełnosprawny i potrzebujesz asystenta? Dzięki tej usłudze znajdziesz odpowiednią osobę do pomocy.

To już trzecia edycja programu, który cieszy się sporym zainteresowaniem poznaniaków. Jego głównym celem jest zapewnienie dorosłym osobom niepełnosprawnym bezpłatnych usług asystenta, który wspomoże je w wykonywaniu codziennych obowiązków. Asystent może zamówić transport środkami komunikacji publicznej, towarzyszyć podczas robienia zakupów i korzystania z punktów usługowych, pomagać przy utrzymaniu w czystości sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania i wiele innych.

Asystenci nie świadczą usług opiekuńczych, ani specjalistycznych usług medycznych. Osoby niepełnosprawne na ich pomoc mogą liczyć każdego dnia tygodnia w godzinach od 8.00 do 22.00. Najkrótszy czas przewidziany na pomoc w realizacji zaplanowanej czynności wynosi pełną godzinę zegarową. Tereny objęte świadczonymi usługami to miasto oraz gminy: Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn Wielkopolski, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Rokietnica, Suchy Las, Swarzędz, , Tarnowo Podgórne, Duszniki, Kaźmierz.

Z usług asystenta mogą skorzystać osoby, które: mieszkają w Poznaniu, mają ukończone co najmniej 18 lat, posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie są całkowicie ubezwłasnowolnione (np. mogą samoistnie głosować), mogą powiedzieć lub przekazać asystentowi, w czym ma pomóc (werbalnie, za pośrednictwem języka migowego lub w inny sposób) oraz takie, które co najmniej od roku rozliczają swój PIT w Poznaniu.

Bezpłatne wsparcie asystenta można zamówić dzwoniąc pod numer telefonu: 61 646 33 44 (następnie należy wybrać “0”) lub 786 819 079. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem biura Poznań Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.00. Zgłoszenia od osób z ograniczonymi możliwościami komunikacji werbalnej, w tym osób z dysfunkcją słuchu przyjmowane są również za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej [email protected] (temat maila: asystent).

W celu zgłoszenia usługi należy podać imię i nazwisko osoby niepełnosprawnej, która zamierza skorzystać z usług asystenta; adres miejsca zamieszkania klienta lub innego miejsca, w którym asystent ma rozpocząć realizację usług; preferowany termin realizacji usług; przybliżony zakres czynności, które asystent miałby wykonać w danym terminie oraz orientacyjny czas ich wykonania, a także informację o preferowanym sposobie kontaktu ze strony koordynatora usług asystenckich, wraz z numerem telefonu/adresem e-mail.

W 2018 roku została zainicjowana pierwsza edycja programu “Niezależność na telefon”. Ze względu na duże zainteresowanie projektem podjęto decyzję o jego kontynuowaniu. Pod koniec lipca rozpoczęła się 3. edycja programu. Usługi asystenckie dla mieszkańców Poznania realizowane są przez Fundację Akceleracji i Inkubacji Biznesu w partnerstwie z Fundacją Sowelo na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. Według statystyk prowadzonych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych, w poprzedniej edycji programu skorzystało z nich 215 osób. Pełen regulamin oraz spis usług realizowanych przez asystentów znajdują się na stronie FAIB

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Niezależność na telefon: rusza kolejna edycja programu