Wojtusia fot. Zoo Poznań
Wczoraj obudziła się i wyszła z gawry Wojtusia, a dziś pokazała się na wybiegu jej siostra Gienia, która wstała kilka dni temu. – Czyli teraz już naprawdę wiosna – twierdzą pracownicy zoo.

Poznańskie niedźwiedzie po kolei budziły się z zimowego snu, ostatnia była właśnie Wojtusia, która za nic nie chciała opuścić przytulnej gawry. W końcu jednak obudziła się i ona po 5 miesiącach i 9 dniach zimowego snu!

Na to, żeby Wojtusia pokazała się w całej okazałości, trzeba będzie jeszcze poczekać: świeżo przebudzone niedźwiedzie nie są zbyt towarzyskie i powoli wracają do normalnej aktywności. Samo przywrócenie normalnego funkcjonowania układu trawiennego, który przecież nic nie robił przez kilka miesięcy, zajmuje czasami kilkanaście dni. W tym czasie niedźwiedzie jedzą niewiele i głównie warzywa okopowe: pietruszkę, seler, buraki i marchew. Na smakołyki będące już większym obciążeniem dla układu trawiennego, jak owoce, orzechy, jajka, ryby czy miód przyjdzie czas później, gdy się już do końca obudzą.

Pozostałe niedźwiedzie już wstały kilka i kilkanaście dni temu. Wojtusia była największym śpiochem. Dziś na wybiegu po raz pierwszy od zakończenia zimowego snu pokazała się też Gienia, przyrodnia siostra Wojtusi.
– Czyli teraz to naprawdę wiosna – podsumowują pracownicy zoo.

Zoo Poznań