Stop podwyżkom MPK 2

Poznań: “Nie zgadzamy się na podwyżki cen biletów!” – mówią społecznicy. I zapowiadają protest na sesji

Podniesienie cen biletów miejskiej komunikacji zniechęci mieszkańców do korzystania z niej i sprawi, że wrócą do samochodów. Tego zdania są poznańscy społecznicy z Extinction Rebellion Poznań, Federacji Anarchistycznej, Koalicji ZaZieleń Poznań, Inicjatywy Pracowniczej i koalicji “Stop podwyżkom cen biletów MPK”.

Społecznicy mają dowody na potwierdzenie tego, co mówią.
– Zgodnie z tym, co przekazują władze miasta, w budżecie brakuje 15 mln zł – mówi Dawid Majewski z Rady Osiedla Jeżyce. – Ale my sprawdziliśmy raporty MPK za rok 2013, po poprzednich drastycznych podwyżkach. I wynika z nich, że przychody firmy właśnie po podwyżkach spadły o 11 mln zł! Podwyżki to droga donikąd.
– W dodatku jest to rozwiązanie grożące zwiększeniem tego kryzysu klimatycznego, z którym już mamy do czynienia – dodaje Ewelina Krawczyk z Razem. – Bo po podwyżkach część osób na pewno przesiądzie się do samochodów, co powiększy zanieczyszczenie powietrza w mieście.

Argumentów mają jeszcze wiele, problem jednak w tym, że – jak twierdzą – władze miasta nie chcą z nimi rozmawiać. Na temat planowanych podwyżek nie było żadnej debaty ani dialogu społecznego – a powinna być.
– Chcemy do niej doprowadzić – mówi Jarosław Urbański z Inicjatywy Pracowniczej. – Bo jest coraz mniej otwartych spotkań, dyskusji i konsultacji społecznych w mieście. To prawda, od ostatniej podwyżki minęło kilka lat i to się liczy władzom na plus. Ale skoro tyle lat minęło, to co miasto zrobiło przez ten czas, żeby koszty miejskiej komunikacji obniżyć, a nie podnieść? Nie wiemy tego. Nie wiemy też, jaka jest polityka transportowa miasta. Chcemy zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta, na której prezydent przedstawi nam politykę transportową. Bo żadna prawdziwa debata na ten temat się nie odbyła i my chcemy do niej doprowadzić.

Społecznicy będą obecni na wtorkowej sesji podczas uchwalania podwyżki. Ale nawet jeśli radni ją uchwalą, nie zamierzają zaprzestać walki.
– Wtedy wniesiemy obywatelski projekt uchwały obniżającej ceny biletów i zobaczymy, jak radni zareagują – mówi Urbański. – Chcemy poznać argumenty za podwyżką. Bo na razie wygląda to na zwalanie winy na rząd.

Lilia Łada

1
Dodaj komentarz

avatar
Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

Dobry Prezydent Poznania