Paweł Sowa

Poznań: Naramowice wysychają. Radny Sowa: “informacje nie są pocieszające”

W sierpniu tego roku radny Paweł Sowa złożył interpelację do prezydenta zaniepokojony wysychaniem Różanego Potoku i stawów na Naramowicach. Dostał odpowiedź, która nie napawa optymizmem.

Radny miał nadzieję, że w czasie, gdy tak dużo władze miasta mówią o konieczności retencji wody w Poznaniu i gdy dane świadczą o tym, że miasto wysycha, kwestia ochrony wody na obszarze północnego Poznania (zlewnia Różanego Potoku) doczeka się konkretnych działań. Ale nawet jeśli tak się stanie – to na pewno nie będzie to szybko.

“Otrzymałem sporo informacji, które jednak nie są pocieszające” – informuje radny w mediach społecznościowych. – “Główny problem to struktura własności terenów, przez które przebiega Różany Potok. Dla przykładu zastawka należy do Nadleśnictwa Łopuchówko. Ale inne obszary należą do osób prywatnych, UAM-u oraz według odpowiedzi… Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (to dość ciekawe, bo tego podmiotu już nie ma, pewnie chodzi o KOWR). Planowany jest zbiornik retencyjny przy ul. Deszczowej, ale nie wiadomo, kiedy powstanie (kwestie finansowe)”.

To wszystko nie napawa optymizmem, bo działania, według oceny radnego i działaczy stowarzyszenia Przyrodnik Poznański potrzebne są jak najszybciej.
“Tak myślę, że w kontekście skutków zmian klimatycznych, te pieniądze będą musiały znaleźć się szybciej, jeśli chcemy żeby oficjalnie “rów Wa-7” nie stał się czymś “okresowo płynącym” – podsumowuje radny. – “Niestety, nie otrzymałem odpowiedzi na pytania o stworzenie zespołu ds Różanego Potoku oraz inwentaryzacji urządzeń hydrotechnicznych “Białej księgi zasobów wodnych Poznania”. Chyba będę musiał ponowić w pewnym zakresie treść interpelacji”.

I tu pojawia się pytanie, czy nie można było po prostu przekazać problemu zgłoszonego przez radnego do jednostki zajmującej się małą retencją w Poznaniu? Bo skoro tak często prezydent Jaśkowiak o niej mówi w swoich wypowiedziach, to jakaś musi być. Prawda?

el

3 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze