ubiegłoroczni zwycięzcy 4 fot. UMP

Poznań: Najpiękniejsze tarasy, balkony, ogródki. Rusza konkurs “Zielony Poznań”

Wprawdzie bez inauguracyjnego kiermaszu i w wersji bardziej wirtualnej z powodu pandemii koronawirusa – ale 27 edycja konkursu “Zielony Poznań” odbędzie się jak co roku. Kandydatów można zgłaszać do 20 czerwca.

Konkurs od 27 lat pozwala docenić najpiękniejsze poznańskie balkony, tarasy, ogrody przydomowe, działki pasy zieleni i zielone dachy. Mogą się do niego zgłaszać nie tylko osoby prywatne, ale też firmy i instytucje. Rywalizacja składa się z dwóch etapów: osiedlowego i miejskiego. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca.

W pierwszym z nich zgłoszone obiekty oceniają (do 20 lipca) przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych oraz stowarzyszeń działających na rzecz działkowców. Najwyżej ocenione przechodzą do etapu drugiego – miejskiego.

Tam Miejska Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli Ogrodu Botanicznego, Katedry Terenów Zieleni i Architektury Krajobrazu oraz Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania i urzędu miasta wybierze (do 30 sierpnia) najciekawsze i najwyżej punktowane obiekty zgłoszone w sześciu kategoriach konkursu.

Są to:
zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne,
balkony, tarasy, loggie i okna,
ogrody przydomowe,
działki na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców,
pasy zieleni,
zielone dachy, jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych.

Ponadto w konkursie przyznane zostaną jeszcze dwa wyróżnienia: Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najbardziej zazielenioną i ukwieconą elewację oraz Tytuł Prezydenta Miasta Poznania za najpiękniejszy ogród społeczny w Poznaniu. Mogą się o nie ubiegać instytucje, organizacje społeczne, spółdzielcze, podmioty gospodarcze wszystkich sektorów, wspólnoty mieszkaniowe, w tym budynki komunalne.

Regulamin konkursu, a także karty zgłoszeń są dostępne w holu urzędu miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404, a także na stronie internetowej konkursu.

Zgłoszenia przyjmowane są od 9 maja do 20 czerwca w biurze konkursu w siedzibie Wydziału Działal­ności Gospodarczej i Rolnictwa (ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404). Karty zgłoszeń można wrzucić do skrzynki podawczej w holu budynku lub przesyłać pocztą. Można je składać również w siedzibie swojej rady osiedla bądź, w przypadku rodzinnych ogrodów działkowych – w wybranym ROD, po uprzednim kontakcie z biurem konkursu pod numerem telefonu 61 878 50 49.

W tym roku ze względu na panujący w Polsce stan pandemii koronawirusa, w trosce o zdrowie mieszkańców Poznania, nie odbędzie się inauguracyjny kiermasz w parku Wilsona.

– Pomimo trudnej sytuacji związanej z COVID-19 pokażmy, że o zieleni nie należy zapominać, lecz stale o niej myśleć, mówić i codziennie o nią dbać. “Zielony Poznań” już od 27 lat przypominam, że stolica Wielkopolski jest zielonym miastem, a jego mieszkańcy kochają przyrodę. Nie pozwólmy, żeby w tym roku było inaczej – zachęca do wzięcia udziału w konkursie Ewelina Murzydło z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

W poprzedniej odsłonie konkursu do rywalizacji zgłoszono ponad 4 tys. obiektów.

UMP, el

Dodaj komentarz

avatar