Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce?

Poznań panorama fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilustracyjne)

Tak wynika z rankingu, który wziął na tapetę nie tylko ocenę mieszkańców największych polskich miast, ale też sytuację społeczno-ekonomiczną: trzy najważniejsze wskaźniki ekonomiczne oraz trzy pozafinansowe. I okazało się, że Poznań bije wszystkie inne miasta na głowę.

Ranking przygotowali dziennikarze portalu “Businessinsider Polska”, by sprawdzić, jak Polacy oceniają kondycję swoich miast po pandemii, w czasie kryzysu energetycznego, spowolnienia gospodarczego i inflacji. jak wygląda rynek pracy, ceny mieszkań – i ogólnie jak się żyje w poszczególnych miastach.

Jeśli chodzi o pracę, to w całej Polsce nie jest źle: bezrobocie w Polsce wynosi zaledwie 5 proc., a przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach przekracza 7 000 zł brutto. Nadal jednak kupno mieszkania to wydatek przekraczający możliwości przeciętnego Polaka: najtańsze są w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie można je dostać już za nieco ponad 6 000 zł za m kw. Drożej jest we Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku, a w Warszawie ceny przekraczają 14 tys. zł. Oceniając poszczególne miasta poza płacami, ceną mieszkań i bezrobociem dziennikarze wzięli też pod uwagę dostęp do lekarzy, poziom przestępczości i jakość powietrza. Dodatkowym aspektem branym pod uwagę była przestępczość.

Według oficjalnych danych za maj i czerwiec 2023 r. najlepszym miastem do życia jest Poznań, a najgorszym Białystok. Stolica Wielkopolski we wszystkich ocenianych sześciu kategoriach nie zeszła poniżej pierwszej dziesiątki. I choć nie zdobyła maksymalnej liczby punktów, to i tak zdobyła ich najwięcej w rankingu. Najniższe bezrobocie w Polsce, bo wynoszące tylko 1 proc., spore zarobki, ceny mieszkań niższe niż we Wrocławiu czy Gdańsku, nie mówiąc o Warszawie, no i całkiem niezła jakość powietrza – oczywiście jak na Polskę. Co ciekawe, w tej kategorii Poznań zajął trzecie miejsce w kraju, po Opolu i Gorzowie Wielkopolskim.

Drugie miejsce zajęły Katowice – w poprzednim rankingu, pięć miesięcy temu, to one zajmowały pierwsze miejsce – a trzecie Opole. Poza pierwszą dziesiątką znajdują się natomiast Kraków (11 miejsce) i Warszawa (14 miejsce). O ich miejscach zadecydowały przede wszystkim wysokie ceny mieszkań, ale też poziom przestępczości i – w przypadku Krakowa – jakość powietrza. Co ciekawe, na 13. miejscu, a więc przed Warszawą, znajduje się Szczecin. Pozycja stolicy Pomorza Zachodniego byłaby lepsza, gdyby długie kolejki do lekarzy – dostępność do opieki medycznej jest tu najgorsza w Polsce.

Tuż poza podium uplasowały się natomiast Wrocław i Olsztyn. We Wrocławiu zaważyły wysokie ceny mieszkań i ich słaba dostępność i długie kolejki do lekarzy. W przypadku Olsztyna – ogólnie gorszy poziom życia i cen w całym regionie, nie tylko w stolicy, choć akurat bezrobocie wynosi tu tylko 2 proc. Najwyższe bezrobocie jest w Białymstoku – to ponad 5 proc. – i to miasto wypada najgorzej w zestawieniu.

Podziel się: