Nagroda im. Jana Baptysty Quadro fot. Sławek Wąchała

Poznań: Nagroda Jana Baptysty Quadro przyznana. Za oficynę na 3 Maja

Pracownia NMS Architekci została nagrodzona w 21. konkursie imienia Jana Baptysty Quadro. Jurorzy uznali oficynę przy ul. 3 Maja autorstwa tej właśnie pracowni za najlepiej zaprojektowany i wykonany obiekt architektoniczny roku 2018.

Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest raz do roku od 21 lat. Otrzymuje ją najlepszy zaprojektowany i zrealizowany obiekt architektoniczny na terenie miasta Poznania, który został oddany do użytku w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Zwycięzców wybiera jury złożone ze specjalistów i przedstawicieli organizatorów. Konkurs organizują: Miasto Poznań, UWI Inwestycje S.A. i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział w Poznaniu.

Tym razem nagroda trafiła do Pracowni NMS Architekci, która stworzyła projekt nadbudowy i przebudowy oficyny przy ul. 3 Maja 49C. Nagrodzona oficyna wraz z zagospodarowanym podwórkiem znajduje się w ścisłym centrum Poznania. Od strony zachodniej przylega do Teatru Polskiego, a od strony południowej zamyka pierzeję teatralną.

Jury podkreśliło, że budowa była zwieńczeniem realizowanej w nowatorskiej formule współpracy publiczno-prywatnej, wieloletnich działań i starań inwestorów związanych z rewitalizacją kameralnego wnętrza urbanistycznego. Podwórze, zniszczone w czasie wojny, zeszpecone powojennymi dobudowami, garażami i barakami jak wiele poznańskich podwórek, zostało w końcu zagospodarowane. Gotowa oficyna może być wskazówką, jak skutecznie rewitalizować śródmieście Poznania poprzez przebudowę zaniedbanych i niedoinwestowanych poznańskich oficyn i podwórek na kameralne, zielone wnętrza zwiększające komfort życia mieszkańców i podnoszące jakość miasta.

– Cieszy mnie werdykt jurorów – mówił Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. – Przed kilkoma laty młodzi architekci zwrócili się do mnie z pomysłem na rewitalizację miejskiej przestrzeni. Mimo szczerych chęci nie dawałem im wielkich szans na realizację, ponieważ zaproponowali bardzo dobry obiekt w bardzo trudnym obszarze. Tym bardziej cieszy mnie, że dziś możemy przyznać im tak ważną nagrodę. Uwiodło nas ich nowatorskie podejście i znakomita jakość projektu.

Pracownia NMS Architekci została założona w 2007 roku w Poznaniu przez architektów Natalię i Mikołaja Stępniów. Podstawowy trzon zespołu stanowią projektanci posiadający bogate doświadczenie przy opracowywaniu projektów budowlanych i wykonawczych obiektów użyteczności publicznej i handlowych. Zespół aktualnie liczy 12 projektantów i 4 grafików/modelarzy.

– Dziękujemy za docenienie naszej realizacji, to ogromne wyróżnienie – mówiła Natalia Stępień – To projekt bardzo osobisty, poprzedzony latami trudnych przygotowań, w powodzenie którego mało kto wierzył, a czasem i sami mieliśmy wątpliwości. Na tym podwórku przed wojną mój dziadek otworzył swoją piekarnię-cukiernię, zdobywając nią serca i podniebienia poznaniaków. Po wojnie rodzinną firmę prowadziła jego żona, po latach docenił ją sam Stanisław Barańczak. Piekarnia nie przetrwała czasów Polski Ludowej, ale nam pozostał ogromny sentyment do tego miejsca. Droga do dzisiejszego sukcesu była kręta i wyboista, i nie mogłaby się udać bez doskonałej współpracy z miastem Poznaniem. Dziękuję za odwagę w podejmowaniu trudnych decyzji.

– Gdy patrzę na zwycięzców poprzednich edycji, czuję, że spadła na nas ogromna odpowiedzialność i motywacja do dalszej pracy – podkreślał Mikołaj Stępień. – Jesteśmy najmłodszymi laureatami tej nagrody. Symbolicznie kończymy nią architektoniczną młodość i rozpoczynamy nowe otwarcie.

W tym roku do nagrody zgłoszono 24 realizacje, nominowanych zostało sześć najlepszych. Są to: budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Ks. Jakuba Wujka i M. Niedziałkowskiego (projekt: Litoborski+Marciniak, Biuro Architektoniczne sp. z o.o), zespół budynków biurowych Pixel przy ul. Grunwaldzkiej (projekt: pracownia JEMS Architekci), budynek mieszkalny wielorodzinny położony przy ul. Sokoła 3 (projekt: Ultra Architects sp. z o. o), pawilon, Ogród Szeląg, ul. Ugory (projekt: Pracownia Wierciński-Studio) oraz osiedle Botaniczna, zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Zofii Nałkowskiej (projekt: Pracownia Architektoniczna Insomia).

Dotychczasowi laureaci nagrody:

1998 – Zespół Sportowo-Rekreacyjny Malta projektu Klemensa Mikuły.
1999 – Pawilon nr 3a na Międzynarodowych Targach Poznańskich projektu Studio ADS;
2000 – Centrum Finansowe przy placu Andersa projektu Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich;
2001 – Budynek Terminalu Lotniska Ławica projektu Studio ADS, Piotra Barełkowskiego, Przemysława Borkowicza;
2002 – Wydział Matematyki i Informatyki UAM projektu Jerzego Gurawskiego;
2003 – Stary Browar projektu Studio ADS;
2004 – Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej z Biblioteką prjektu Mariana Fikusa;
2005 – Budynek mieszkalno – usługowy projektu Wojciecha Marcinkowskiego;
2006 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej projektu Jerzego Gurawskiego;
2007 – Stary Browar projektu Studio ADS;
2008 – City Park projektu Sławomira Rosolskiego;
2009 – Budynek Biblioteki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM projektu APA Jacek Bułat, Neostudio i Consultor;
2010 – Budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UAM projektu Pracownia Architektoniczna 1997, Krzysztof Frąckowiak;
2011 – Murawa Office Park projektu Rhode Kellermann Wawrowsky;
2012 – Budynek biurowy Pixel projektu JEMS Architekci;
2013 – ICHOT Brama Poznania projektu Arkadiusz Emerla, Maciej Wojda Ad Artis Emerla Wojda Sp. j.;
2014 – Hotel Puro projektu ASW Architekci;
2015 – Kompleks biurowo – usługowy UBIQ 34 projektu CDF Architekci, Karol Fiedor;
2016 – Biurowiec i parking przy ul. Za Bramką projektu Ultra Architects;
2017 – Bałtyk Tower projektu MVRDV przy współpracy Ultra Architects i NO Natkaniec Olechnicki Architekci.

UMP, Sławek Wąchała, fot. S. Wąchała

Dodaj komentarz

avatar