Smog w Poznaniu fot. UMP

Poznań: Nadal smog. Nadal zakaz palenia w piecach

Zgodnie z informacją Urzędu Miasta Poznania w niedzielę 3 stycznia obowiązuje zakaz spalanie paliw stałych we wszystkich tych gospodarstwach domowych, które mają inne źródła ogrzewania.

“Z uwagi na stwierdzone wczoraj (na stacji automatycznego pomiaru jakości powietrza WIOŚ) przekroczenie 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego PM10 i prognozowane utrzymanie przekroczenia, zakazuje się dzisiaj od godziny 0:01 do 23:59 stosowania źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe nie spełniających wymagań Ekoprojektu (piec, kocioł lub kominek), jeżeli mieszkanie, dom lub lokal użytkowy posiada równolegle drugie źródło ciepła z miejskiej sieci cieplnej, gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu” – poinformował UMP.

Niestety, sprawdziły się przewidywania pogodowe i niedziela okazała się kolejnym dniem z przekroczonymi poziomami pyłów PM10 i PM2,5. A to właśnie spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu “koza” oraz w kotłach węglowych jest głównym źródłem emisji pyłów drobnych PM10.

Podstawę prawną zakazu jest uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzania na obszarze miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

UMP

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze