Poznań: Nadal można pić alkohol nad Wartą!

Rzeka Warta Cybina wieczór fot. Sławek Wąchała
Radni nie zgodzili się na wprowadzenie zakazu picia alkoholu nad Wartą. O wprowadzenia takiego zakazu na czas pandemii zwróciła się do prezydenta Poznania policja.

Pismo od Miejskiego Komendanta Policji dotarło do prezydenta na początku kwietnia. Komendant zwrócił uwagę na zagrożenie epidemiologiczne, stały wzrost zakażeń koronawirusem w Wielkopolsce, a największy w Poznaniu – i tłumy odpoczywających nad Wartą już w marcu, które nic sobie nie robiły ani z nakazu noszenia maseczek, ani z nakazu zachowania dystansu społecznego. Policja wręczyła tylko podczas jednego marcowego weekendu kilkanaście mandatów nad Wartą.

Skoro tak tłoczno było w marcu – to co będzie podczas długiego majowego weekendu? Dlatego policja zaapelowała o czasowe zawieszenie pozwolenia na picie alkoholu nad rzeką mając nadzieję, że to zmniejszy liczbę ludzi wybierających się nad Wartę.

Prezydent Jacek Jaśkowiak przedstawił apel komendanta na kwietniowej sesji rady miasta. Bo to radni musieliby podjąć taką decyzje, jako że to właśnie dzięki uchwale Rady Miasta Poznania z 2018 roku nad Wartą można pić alkohol.

Już wtedy na wprowadzenie zakazu – gdyby miał zacząć obowiązywać w maju – było w zasadzie za późno. Radni bowiem decyzję mogliby podjąć dopiero na kolejnej sesji – czyli właśnie w maju, już po długim weekendzie. A policji chodziło właśnie o to, by zakaz zaczął obowiązywać już na początku maja. Komendant zwracał uwagę, że liczba zakażeń w Poznaniu i Wielkopolsce nie spada tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli.

Jednak jak poinformowała dziś „Gazeta Wyborcza”, nadal będzie można pić alkohol nad Wartą. Podczas posiedzenia Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego RMP radni uznali, że nie poprą apelu policji. Ich zdaniem poznaniacy, jeśli pogoda dopisze, wybiorą się z piwem czy innym alkoholem nad Wartę bez względu na to, czy radni wprowadzą zakaz czy nie. Wprowadzenie zakazu w praktyce więc niczego nie zmieni i policja więc będzie miała dokładnie tyle samo pracy co bez zakazu. A skoro tak – to wprowadzanie go nie ma sensu.

Podziel się: