Rzeka Warta wieczór fot. Sławek Wąchała

Poznań: Zakaz picia alkoholu nad Wartą? Tego chce policja

Pismo apelujące o wprowadzenie czasowego zakazu picia alkoholu nad Wartą wysłał do prezydenta Jaśkowiaka Miejski Komendant Policji w Poznaniu. Chodzi o zagrożenie epidemiologiczne.

Jak informuje Radio Poznań, pismo dotarło do prezydenta w ubiegłym tygodniu, a było bezpośrednim efektem marcowych masowych imprez urządzanych nad rzeką, gdy tylko pogoda się poprawiła i zrobiło się nieco cieplej. Policja wtedy tylko podczas jednego weekendu wręczyła sporo mandatów osobom bez maseczek czy nie zachowujących dystansu społecznego. Podczas jednego z kolejnych weekendów nad Wartą, według szacunków funkcjonariuszy, bawiły się  setki młodych ludzi.

Policjanci obawiają się, że gdy pogoda się poprawi – sytuacja się powtórzy, a alkohol sprawi, że pijący przestaną zwracać uwagę na jakichkolwiek obostrzenia i w ten sposób zakażeń znów przybędzie. Tymczasem sytuacja epidemiologiczna w Polsce i w Wielkopolsce zdecydowanie nie jest jeszcze tak dobra, by było to bezpieczne – a policja nie może być wszędzie.

Dlatego czasowe cofnięcie pozwolenia na picie alkoholu nad rzeką byłoby dobrym rozwiązaniem, jak uważa policja. I z taką prośbą zwróciła się do prezydenta Jaśkowiaka.

By jednak to było możliwe – zgodę musieliby wyrazić poznańscy radni, bo to właśnie dzięki ich uchwale od 2018 roku można pić alkohol nad rzeką. Jaką podejmą decyzję – jeszcze nie wiadomo.