Poznań na weekend: święta, Cohen i Powstanie Wielkopolskie

Powstanie Wielkopolskie, Cohen i kobiety, wspomnienie o Ryszardzie Riedlu i kilka ciekawych koncertów świątecznych – to będzie bardzo świąteczny i koncertowy weekend w Poznaniu.

W piątek, 14 grudnia, o godzinie 17.00 warto się wybrać do Łazęgi Poznańskiej (Św. Marcin 75) na spotkanie z Markiem Ulatowskim, wnukiem znanego poznańskiego fotografika Romana Stefana Ulatowskiego. Podczas spotkania będą prezentowane zdjęcia autorstwa R.S. Ulatowskiego, a wnuk mistrza opowie o rodzinnych wspomnieniach, znanych i nieznanych historiach oraz anegdotach o swoim dziadku.

O 17.30 rozpocznie się spotkanie w Centrum Otwarte (Św. Marcin 58 VII p.) zatytulowane “Huk, hałas, harmider” poświęcone hałasowi w mieście i metodom walki z nim. Udział biorą: Jan Felcyn – (Zakład Akustyki Środowiska Instytutu Akustyki UAM), dr Jeremi Rychlewski (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PP) – specjalista ds transportu i komunikacji, Filip Kowalik – Miasto2077, poszukiwacz i propagator miejskich innowacji. Spotkanie poprowadzi Jakub Głaz.

Querer dotykając Flamenco – to wieczór muzyki flamenco i pieśni hiszpańskich, na który zaprasza o 20.00 PoemaCafe (Langiewicza 2). Tym razem Querer w składzie: Izabella Tarasiuk-Andrzejewska – śpiew, Przemysław Hałuszczak – gitara flamenco, Mirosław Kamiński – cajon, instrumenty perkusyjne. Bilety 40 zł.

Natomiast Blue Note zaprasza o 20.00 zaprasza na koncert piosenek świątecznych. Zaśpiewają: Paulina Maciejewicz i Wojciech Karwacki, którym na fortepianie będzie towarzyszył Jakub Królikowski. Wstęp wolny. Również o 20.00 w klubie Tutej (Długa 6) rozpocznie się Bałkańskie karaoke zorganizowane przez Koło Naukowe Slawistów UAM. Wszyscy chętni mogą przyjść i pośpiewać największe bałkańskie hity.

O 21.00 w klubie Tama (Niezłomnych 2) wystąpi Kid Simius, czyli José Antonio García Soler, to pochodzący z hiszpańskiej Granady wokalista i autor piosenek. Bilety: 35 zł.

W sobotę, 15 grudnia, rano warto się wybrać na V Grand Prix Dziewiczej Góry w Biegach Górskich 3/6. Od godziny 9 biegi dziecięce i młodzieżowe, a od godziny 11.00 start na 5 i 10 km. Bilety · 5 zł – 50 zł.

O godzinie 10.00 w MP2 (Głogowska) rozpoczyna się Giełda Kamieni i Minerałów, która potrwa do 18.00 i będzie się odbywała także w niedzielę.

O 11.00 rozpocznie się spotkanie z cyklu “Zabytek otwarty”. Tym razem uczestnicy spotkania powędrują śladami Powstania Wielkopolskiego, a atrakcję związane z historią powstania potrwają aż do 19.00. W planach jest zwiedzanie tematyczne Muzeum Historii Miasta Poznania (11.00 i 15.00), spacer z przewodnikiem po Trakcie Królewsko Cesarskim (12.00 i 16.00, start przed Ratuszem). O 18.00 natomiast w Łazędze Poznańskiej rozpocznie się prelekcja Aliny Kucharskiej „O tym jak poznanianki wygrały Powstanie Wielkopolskie”.

Również o godzinie 11.00 w Galerii Miejskiej Arsenał rozpoczynają się Dni Ceramiki i Herbaty, które potrwają także w niedzielę. 15 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Herbaty, święto wytwórców, plantatorów i producentów herbaty. Będzie można wziąć udział w zajęciach plastycznych, zajrzeć na herbaciany stragan i posłuchać opowieści o herbacie oraz sposobach jej parzenia. Będzie też degustacja różnych rodzajów herbat oraz warsztaty lepienia czarek i zdobienia ceramicznych kubków.

Natomiast w niedzielę w Palmiarni Poznańskiej będzie można obejrzeć wystawę fotografii Agaty Ożarowskiej “Jeden kubek herbaty”, wziąć udział w spacerach i opowieściach o herbacie z całego świata.

Również w sobotę i niedzielę będzie się odbywał Kulturalny Targ Świąteczny w Kinie Muza i Domu Tramwajarza. Impreza będzie się odbywał w sobotę w Domu Tramwajarza, a w niedzielę w kinie Muza. Wśród atrakcji kilkanaście stoisk z dobrymi prezentami, otwarte warsztaty z wyplatania z włóczki t-shirtowej, bezpłatne warsztaty „Jak przetrwać zimę – ziołowe mikstury i napoje” oraz bezpłatne warsztaty „ Świąteczne kompozycje w szkle”. W kinie Muza dodatkowo będzie można jeszcze obejrzeć ciekawe filmy.

W samo południe w budynku Uniwersytetu Artystycznego (Marcinkowskiego 29) rozpocznie się Świąteczna Wyprzedaż Garażowa. Natomiast o 13.15 Muzeum Sztuk Użytkowych na Górze Przemysła zaprasza na spotkanie spotkanie ze Zdzisławem Schubertem, twórcą i wieloletnim kuratorem Galerii Plakatu i Designu MNP. To dzięki niemu mamy w Poznaniu niezwykłą kolekcję prac wszystkich najważniejszych twórców i środowisk. O nich, o pracy w muzeum, zainteresowaniu plakatem i słynnych wystawach plakatu w Muzeum Narodowe w Poznaniu, The National Museum in Poznań ze Zdzisławem Schubertem będzie rozmawiać Gerard Radecki.

O godzinie 17.00 sprzed Ratusza wyruszy Świąteczna Parada w Betlejem Poznańskim, która zakończy się przedstawieniem teatralnym przed Arkadią na placu Wolności. O 17.40 zaprasza Klub u Bazyla (Norwida 18A) na GOMOR Xmass Party 2018.

O 18.00 w Auli UAM rozpocznie się koncert “Admiratorzy Mozarta”. Będzie to 472 Koncert Poznański, a w programie usłyszymy Koncert fortepianowy Krzysztofa Meyera oraz Suity jazzowe Dymitra Szostakowicza. O tej samej godzinie na koncert bożonarodzeniowy zaprasza Chór Dziewczęcy Skowronki, który zaśpiewa kolędy znane i mniej znane, polskie i zagraniczne – w nowatorskich i klasycznych aranżacjach. Koncert zostanie powtórzony w niedzielę o tej samej porze.

O godzinie 19.00 w PoemaCafe rozpocznie się koncert “Poezja jest kobietą – Katarzyna Jamróz & Witold Cisło”. Bilety 60 zł. Natomiast Sala Ziemi MTP zaprasza na koncert “Cohen i Kobiety”. Na jednej scenie wystąpią: Urszula Dudziak, Grażyna Łobaszewska, Natalia Kukulska, Anita Lipnicka, Julia Pietrucha, Matylda Damięcka, Barbara Wrońska i Daria Zawiałow. Bilety: 89 – 249 zł.

O 20.00 w Tamie rozpocznie się koncert Rosalie & Poznan Jazz Philharmonic Orchestra, wyjątkowe połączenie sił jednej z najzdolniejszych polskich wokalistek i szesnastoosobowego składu jazzowej orkiestry. Również o 20.00 zaprasza CK Zamek na koncert “Zimowe nastroje”. W refleksyjnym nastroju, ale z pogodą ducha w towarzystwie gitary i pianina wystąpią: Izabela Kaczmarek, Dorota Piekarczyk, Rafał Rybarczyk.

Również o 20.00 w Klubie pod Minogą (Nowowiejskiego 8) rozpocznie się Stand-up Mocnych W Gębie # 32. Wystąpią: Tomek Nowaczyk ze swoim nowym programem “Samotność Długodystansowca” oraz Mateusz Petryka.
Wieczór poprowadzi gospodarz sceny Krzysztof Jahns. Bilety 20 zł – 25 zł.

Również o godzinie 20.00 w Teatrze Wielkim rozpocznie się premiera “Manru” I.J. Paderewskiego.

W niedzielę, 16 grudnia, warto o 18.00 wybrać się do Bazaru Poznańskiego na koncert Arte dei Suonatori “Weneckie Boże Narodzenie”. Złożą się na niego kompozycje mistrzów epoki baroku związanych z Wenecją – Antonio Vivaldiego, Giuseppe Torellego, Johanna Adolfa Hasse i Giovanniego Agostino Perottiego.

Zwolennicy bardziej współczesnych brzmień mogą zajrzeć o 18.00 do Parku Rekreacyjno-Sportowego fairPlayce (Bożydara 10), gdzie rozpocznie się koncert w bałkańskim klimacie. Gwiazdami wieczoru będą: zespół muzyki bałkańskiej Tsigunz Fanfara Avantura oraz dania kuchni bałkańskiej przygotowane przez szefa kuchni restauracji fairPlayce.

Natomiast o 19.00 w Centrum Kongresowo – Dydaktycznym UM (Przybyszewskiego 37) rozpocznie się koncert “Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – Sebastian Riedel&Cree”. Bilety 55 zł – 125 zł.

el

Daj znać innym