Poznań: Na Starym Rynku odkryto tajemnicze pomieszczenie. To nie tylko kanał!

odkryte podziemia fot. PIM

Archeolodzy pracujący na Starym Rynku 22 lipca dokopali się do starego kanału – ale okazuje się, że to nie koniec podziemi w tym rejonie. Wszystko wskazuje na to, że kanał był częścią drugiej, niższej kondygnacja piwnic tzw. Nowego Ratusza.

Przypomnijmy, że pracownicy wykonujący wykop pod zbiornik retencyjny na Starym Rynku odkryli tajemnicze pomieszczenie, które nie było zaznaczone na żadnej mapie. W znalezionym ceglanym stropie wykonano więc próbny odwiert, by sprawdzić, co jest w środku. I to właśnie z tego otworu wydobył się nieznany gaz, który sprawił, że na miejsce wezwano strażaków, na wypadek zagrożenia.

„Specjalistyczna jednostka pomagała ustalić, czym jest nietypowy zapach i jakie ma pochodzenie” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Z uwagi na nieznany charakter woni, prace te prowadzone były z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Po wykonaniu rozpoznania nie stwierdzono jednak, by była ona niebezpieczna. Strażacy podejrzewają, że przed zamknięciem pomieszczenia przeprowadzona została w środku dezynfekcja, a zapach pozostał z uwagi na dużą szczelność tego miejsca”.

Odnalezione pomieszczenie właśnie badają archeolodzy. Prawdopodobnie był to dawny kanał, który łączył się w piwnicami Nowego Ratusza. Jak się okazało, były one dwupoziomowe. Konstrukcja została odpowiednio zabezpieczona i teraz archeolodzy mogą zbadać tajemnicze podziemia.

Podziel się: