przesadzanie drzew Rynek Łazarski fot. UMP

Poznań: Na Rynku Łazarskim przesadzają drzewa. Zobaczcie film!Poznań: Na Rynku Łazarskim przesadzają drzewa. Zobaczcie film!

Wielkie przesadzanie na Rynku Łazarskim trwa! Po krzewach przyszedł czas na rosnące tam drzewa. Dzięki specjalnej maszynie zostaną one stosunkowo bezboleśnie wydobyte z ziemi i przesadzone do parku Kasprowicza.

– Bardzo cieszy słuszne podejście do zieleni w mieście Poznań – cieszy się poseł Franciszek Sterczewski, który postanowił rzucić gospodarskim okiem, jak idą prace na rynku.

Przy okazji zaprasza też na debatę o drzewach, która odbędzie się 2 marca o godzinie 19.00 w Inkubatorze Kultury – Pireus. Wszyscy chcący się dowiedzieć więcej o drzewach w mieście mile widziani.

Przypomnijmy: przetarg na przebudowę rynku został rozstrzygnięty w grudniu 2019 roku, a umowę podpisano 13 stycznia, jak o tym informowaliśmy. Intensywne roboty budowlane rozpoczną się wiosną tego roku, a zakończą jesienią 2021 r. Inwestycja będzie kosztować ponad 42 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada firma Skanska S.A. Prace na skwerach prowadzi w jej imieniu profesjonalna firma ogrodnicza. Nad całą budową czuwa także nadzór inspektora terenów zieleni generalnego wykonawcy.

Do tej pory Rynek Łazarski pełnił głównie funkcję handlową. Po przebudowie stanie się przestrzenią wielofunkcyjną, wychodzącą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom mieszkańców. W miejscu obecnego rynku powstanie nowoczesne zadaszone targowisko na planie koła z dogodnym dojazdem i miejscem dla dostaw. Poprawiona zostanie też jakość infrastruktury technicznej. Nowe chodniki będą szersze, a przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych. Pojawi się także zielony skwer i teren na kawiarniane ogródki, fontanna oraz miejsce zabaw dla dzieci.

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, zyska nowe oblicze – jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

Cały teren wokół rynku stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Projektowana zieleń będzie mieć naturalny charakter. Nasadzonych zostanie ponad 50 nowych drzew oraz zieleń niska: kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

el

 

1
Dodaj komentarz

avatar
Kuba Gorączkowski
Kuba Gorączkowski

Na Jeżycach wycinają drzewa a nie przesadzają to jest bardziej trendy !