znaleziska 6 fot. Projekt Kolegiata Poznań

Poznań: Na placu Kolegiackim nowe odkrycia! Archeolodzy znaleźli niezwykły szkielet…

Przepiękne elementy ozdobne, butelka z ciekawą pieczęcią – niestety, pusta – i nietypowy pochówek. To najnowsze odkrycia archeologów z Projektu Kolegiata Poznań, prowadzących badania na placu Kolegiackim.

“Staramy się wykorzystać czas i pogodę, by jak najwięcej dowiedzieć się o Kolegiacie i jej tajemnicach” – zapewniają badacze na swoim profilu. – “Zmiany na pl. Kolegiackim widoczne są gołym okiem, wszystkie prace idą pełną parą”.

Archeologom udało się dokonać kilku ciekawych odkryć, którymi podzielimy się w najbliższym czasie, gdy zostaną już oczyszczone i uporządkowane. Na pewno znajdą się wśród nich dwa przepiękne elementy ozdobne: szklany fragment, pięknie barwiony oraz koralik z weneckiego szkła mozaikowego millefiori. Naukowcy znaleźli także butelkę z dobrze zachowaną pieczęcią – niestety, gdy ją znaleźli, była pusta, i w dodatku stłuczona. Ale ponieważ udało im się częściowo odtworzyć butelkę i pieczęć, zapewne będziemy mogli się dowiedzieć, co kiedyś zawierała…

Archeolodzy znaleźli też kilka szkieletów, w tym jeden naprawdę nietypowy.
“Dziś prezentujemy pochówki, z których jeden jest dość niezwykły – zmarły ułożony jest plecami do góry. Niestety, jeszcze niewiele o nim wiemy”.

Z pewnością z czasem i po dokładnym zbadaniu uda się znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego tego poznaniaka sprzed kilkuset lat pochowano w tak dziwnej pozycji. Czyżby wampir? Bo tak właśnie chowano osoby podejrzewane o wampiryzm – albo te, które naraziły się miejscowej społeczności. I w jednym, i w drugim wypadku wszystko, co uda się ustalić archeologom, na pewno będzie bardzo interesujące i wzbogaci nasza wiedzę o dawnym Poznaniu.

el, fot. Projekt Kolegiata Poznań

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze