Poznań: Na placu Cyryla są nowe rzeźby

UAP na placu Cyryla Ratajskiego 2 fot. UMP
Plac Cyryla Ratajskiego jesienią zeszłego roku zmienił się w otwartą galerię sztuki. Dziś możemy tam podziwiać trzecią już odsłonę Studenckiej Sceny Postaw Twórczych, projektu Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Miasta Poznania i Rady Osiedla Stare Miasto.

Tytuł nowej instalacji to „Skupienie”, a jej autorami są studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Anna Brody, Piotr Brykner, Magdalena Czapiewska, Dariusz Kopka, Marta Sucherska i Michalina Zadykowicz.

– Nasz projekt jest odpowiedzią na temat zadany w ramach zeszłorocznego ogólnopolskiego pleneru rzeźbiarskiego „Wokół Kuli” – mówi Marta Sucherska studentka V roku Wydziału Rzeźby UAP, współautorka projektu. – Skupiliśmy się w nim na zagadnieniu, jak w naturze znaleźć kulę, która nie będzie tak oczywista. Szukając tej kuli, trafiliśmy na oko, które posiada soczewkę. I wykorzystując kształt soczewki powstały nasze realizacje.

Prace studenckie wykonane zostały z żywic syntetycznych, materiału lekkiego i odpornego na warunki atmosferyczne.

– Wszystkie prezentowane prace są też częścią badania naukowego, które tyczy się zastosowania tworzyw sztucznych w warunkach plenerowych. To dość nietypowa rzecz, tworzenie z materiałów bardzo technicznych, wręcz warsztatowych, w warunkach poza taką przestrzenią – zaznacza dr Marcin Radziejewski z Wydziału Rzeźby UAP, koordynator projektu.

Do tej pory odbyły się już dwie prezentacje w ramach Studenckiej Sceny Postaw Twórczych. Pierwszy projekt został zaprezentowany w listopadzie, drugi w styczniu.

– Ideą projektu jest zmienność. W ten sposób chcemy doprowadzić do sytuacji, w której widz będzie wciąż atakowany i nie będzie przyzwyczajał się do czegoś – mówi prof. Wiesław Koronowski z Wydziału Rzeźby UAP, koordynator projektu. – Przyzwyczajenie powoduje, że wiele rzeczy pomija się w oglądaniu. My z kolei staramy się ciągle zapraszać i uwrażliwiać na sztukę, rzeźbę.

Pomysł prezentowania na placu Ratajskiego prac młodych artystów powstał w ubiegłym roku w związku z obchodami 100-lecia istnienia Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wydział Rzeźby UAP opracował projekt artystyczny sceny plenerowej, mającej ukazywać działalność wydziału. Cykl umożliwia prezentację różnych koncepcji i postaw twórczych, nawet bardzo odległych od siebie ideowo. Prezentowane realizacje rzeźbiarskie w przestrzeni placu Cyryla Ratajskiego inicjują dialog młodych twórców z odbiorcami, a formuła działań w istotny sposób wpływa na popularyzację sztuki rzeźbiarskiej.

Osobami odpowiedzialnymi za merytoryczne przygotowanie projektu są prof. Karolina Komasa, dziekan Wydziału Rzeźby, prof. Wiesław Koronowski, dr Marcin Radziejewski, dr Rafał Kotwis i dr Igor Mikoda.

UAP, el

Podziel się: