Poznań: Na Łazarzu pojawią się nowe progi zwalniające

Jesienią na łazarskich ulicach zostaną zamontowane progi zwalniające. To realizacja projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, poprawiająca bezpieczeństwo na ulicach – zwłaszcza tych prowadzących do szkoły i przedszkola.

Jak informuje portal lazarz.pl, progi zwalniające pojawią się na ul. Matejki (między Skrytą i Konopnickiej, między Grottgera i Siemiradzkiego), na ul. Kasprzaka (między Morawskiego i Stablewskiego, między Hetmańską i Winklera, między Winklera i Palacza), na ul. Wyspiańskiego (między Iłłakowiczówny i Wojskową, między Wojskową i Ułańską, między ul. Ułańską i ul. Kossaka, dodatkowo przy przejściu dla pieszych na wysokości ul. Wojskowej zostaną zamontowane azyle), na ul. Winklera (między Kasprzaka a Nehringa) i na ul. Jarochowskiego (między Hetmańską a Winklera, między Winklera a Palacza).

Progi wymuszą na kierowcach wolniejszą jazdę i wiążą się z wprowadzeniem ograniczenia prędkości do 30 km/h. 30 kilometrów na godzinę to prędkość, przy której potrącony pieszy ma 90 procent szans na przeżycie. Ze wzrostem prędkości te szanse maleją – przy 55 kilometrach potrącony pieszy ma tylko 10 procent szans…

Progi zostały wybrane tak, by nie stanowić przeszkody dla miejskich autobusów. Będą to tzw. poduszki berlińskie (wyspowe progi spowalniające). Są one na tyle wąskie, że autobusy mogą przejechać nad nimi, nie najeżdżając na nie kołami. Szersze progi, tzw. liniowe, zostaną zamontowane na ul. Kasprzaka między Hetmańską i Winklera oraz między Winklera i Palacza – gdzie nie jeździ autobus.

To realizacja projektu z Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego “Bezpieczna grunwaldzka droga do szkoły i przedszkola”, na który mieszkańcy głosowali jeszcze w 2016 r. Wszystko powinno być gotowe do 18 października 2019 r.

Większe zmiany w organizacji ruchu na Łazarzu pojawią się w 2020 r., gdy zostanie wprowadzona Strefa Płatnego Parkowania oraz Strefa Tempo 30. Mogą się wtedy pojawić dodatkowe progi zwalniające, część ulic zostanie zmieniona na jednokierunkowe. Projekty będą znane we wrześniu

Łazarz.pl, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze