Poznań: MTP zapraszają na weekend z ekologią

Warsztaty, prelekcje, a także Babi Targ. 29 i 30 sierpnia na terenie Międzynarodowych targów Poznańskich odbędzie się pierwsza edycja Letniego Targu Ekologicznego.

Targ to nowa inicjatywa Grupy MTP, której celem jest promocja ekologicznego podejścia do życia, troski o środowisko, najbliższe otoczenie i własne zdrowie. Podczas targu odbędą się warsztaty dla całych rodzin, konkursy i zabawy z nagrodami. Zgodnie z ideą „sharing economy” nie zabraknie również strefy wymiany. Sporo miejsca zajmie również zdrowy tryb życia. Uczestnicy dowiedzą się, jak smacznie i ekologicznie gotować oraz jak wprowadzić ruch w codziennym życiu całej rodziny. Będzie można przejechać się samochodami elektrycznymi i spróbować wegetariańskich i wegańskich przysmaków: falafeli, humusu czy vege burgerów.

Kreatywną zabawę w duchu zero waste przygotowało Stowarzyszenie Polskiego Patchworku, proponując warsztaty, podczas których uczestnicy uszyją prostą torbę z krawatów, pojemnik na drobiazgi ze starych dżinsów czy podkładki pod kubek z resztek. Ciekawe zajęcia poprowadzi również Jadłodzielnia Mosina, która planuje z uczestnikami stworzyć torby-bumerangi, a dla zwiedzających przygotowała maseczki oraz wielorazowe woreczki na warzywa i owoce.

Idea zero waste przyświeca również domowym kompostownikom. Odpady biodegradowalne to spora część naszych śmieci, a uzyskany z nich kompost można wykorzystać do użyźnienia gleby w ogrodzie czy w doniczkach. Uczestnicy Letniego Targu Ekologicznego dowiedzą się (dzięki prezentacji GOAP), jak krok po kroku założyć własny kompostownik na balkonie czy w ogrodzie i tym samym redukować ilość odpadów, a także jak założyć łąkę kwietną, czyli ekologicznej alternatywę dla klasycznych trawników. Łąki kwietne oszczędzają zasoby wodne, a także wspierają dziką przyrodę – dzięki bogactwu i różnorodności stanowią miejsce do życia m.in. dla pożytecznych owadów.

Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej przeprowadzi zajęcia połączone z warsztatami dla dzieci i młodzieży, a rodzice będą mogli przy okazji dowiedzieć się więcej o zmianach w systemie gospodarki odpadami od 1 września 2020 r. Firma Remondis zaprezentuje, jak ważny jest proces sortowania PET, w jakiej postaci butelki PET opuszczają sortownię, na czym polega ich recykling i co jest jego efektem. Bez drobnego gestu, jakim jest np. wrzucenie butelki PET do żółtego pojemnika, nie rozpocznie się proces recyklingu.

Nie zabraknie także atrakcji plastycznych, które przy okazji przypomną uczestnikom zasady segregacji śmieci. Zakład Zagospodarowania Odpadów zaprosi do wspólnego kolorowania toreb ekologicznych, które z pewnością staną się przydatnymi ekogadżetami. Będzie również okazja do pozbycia się zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, baterii oraz świetlówek – na targach stanie gratowóz.

Firma Aquanet S.A. poruszy temat ograniczania odpadów chemicznych w ściekach poprzez wybieranie naturalnych i domowych środków czystości, zaprezentuje filmy z kampanii „Nie śmieć w sieć”, w których krok po kroku pokaże, jak przygotować takie ekośrodki.

Bogaty program przygotowało również Stowarzyszenie Centrum Promocji Ekorozwoju w ramach Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska. Wśród tematów, które zostaną poruszone warto zwrócić uwagę na: naturalne budownictwo, tworzenie hoteli dla owadów zapylających czy wysiewanie roślin miododajnych. Uczestnicy Wielkopolskich Dni Ochrony Środowiska będą mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii, a także dzięki zestawom edukacyjnym zrozumieć działania turbiny wiatrowej oraz panelu fotowoltaicznego.

W ramach Letniego Targu Ekologicznego odbędzie się także Babi i Mami Targ, czyli wielka akcja wietrzenia szaf, najstarsza impreza tego typu w Polsce, organizowana regularnie od 2007 roku w Poznaniu, Gdańsku, Bydgoszczy i Łodzi.

Babi Targ to doskonała okazja, by za niewielkie pieniądze upolować niepowtarzalne ubrania i wyjątkową biżuterię. To również świetna alternatywa dla wszystkich, którzy zamiłowanie do mody łączą z ekologicznym stylem życia – ubranie zyskuje drugie życie, a my dodatkowe środki w portfelu.

Z kolei Mami Babi Targ to specjalna edycja Babiego Targu dedykowana rodzicom i dzieciom. Zamiast wyrzucać nienoszoną już odzież lub kupować kolejne przedmioty rodzice mogą przynieść ubranka, buty, dodatki czy zabawki, z których dzieci już wyrosły i puścić je w obieg. Podczas spotkania rodzice mogą wymieniać się między sobą lub, jeżeli wymiana nie będzie możliwa, przeprowadzać transakcje gotówkowe.

Bilety na Letni Targ Ekologiczny można kupić tutaj. 

MTP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: