zderzenie tramwajów, rondo Starołęka fot. UMP

Poznań: MPK otworzyło oferty na naprawę Tramino. Ile będzie kosztować?

Naprawa Solarisa Tramino, który w ubiegłym roku został uszkodzony podczas wypadku na Starołęce, potrwa rok i będzie kosztowała 5 mln zł. MPK właśnie otworzyło oferty przetargowe.

Przypomnijmy, że chodzi o wypadek z 5 sierpnia 2021 roku na rondzie Starołęka, gdzie na stojący na przystanku Tramino, tramwaj linii nr 7, najechał Moderus, linia nr 12. 31 osób zostało rannych, w tym dwie bardzo ciężko. Prokuratura Rejonowa Poznań – Nowe Miasto postawiła motorniczemu Moderusa zarzut nieumyślnego spowodowania katastrofy w ruchu lądowym. Mężczyzna nie przyznał się do winy.

Oba tramwaje po wypadku wyglądały na nie bardzo nadające się do naprawy. Jednak specjaliści uznali inaczej i w kwietniu tego roku MPK ogłosiło przetarg na naprawę powypadkową Solarisa Tramino. Wykonawca ma obowiązek przywrócić pełną sprawność techniczną tramwaju.

Jak informuje portal transport-publiczny.pl, 10 maja minął termin składania ofert i okazało się, że zainteresowana przetargiem jest tylko jedna firma, a raczej konsorcjum firm – Saatz i Falkone, które zaoferowało przygotowanie kosztorysu naprawy za 207,9 tys. zł brutto, a jedną roboczogodzinę wyceniło na 282,90 zł. MPK na całą naprawę przeznaczyło 4,796 mln zł brutto – to kwota z ubezpieczenia.

Natomiast naprawą Moderusa zajmie się jego producent, czyli Modertrans, ponieważ pojazd był jeszcze na gwarancji.