Poznań: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przemaszeruje przez ulice. „Mamy wyobraźnię potrzebną do zrozumienia skali skutków kryzysu klimatycznego”

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (zdjęcie archiwalne)

Młodzi aktywiści przejdą z placu Wolności na plac Mickiewicza, by przypomnieć o bierności rządzących wobec katastrofy klimatycznej oraz postępującego globalnego ocieplenia. Tematem przewodnim zgromadzenia będzie „ile jeszcze COP-ów przed nami?”.

Fuch Fridays for Future, którego częścią jest Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, nie zgadza się na dalsze ignorowanie zmian klimatycznych i czekania na ich skutki.

„OD PONAD 2 LAT mówimy o działaniu, o wspólnocie i sprawiedliwości społecznej, a osobom decyzyjnym nadal brakuje wyobraźni, solidarności i rozsądku, żeby zająć się wreszcie działaniem na poważnie” – apelują młodzi aktywiści. – „Było: „dość słów, teraz czyny!”, było: „sprawiedliwa transformacja teraz!”. Czy więc obecne na COP osoby decyzyjne mogą wreszcie okazać podstawową troskę o ludzi, których mają w obowiązku reprezentować? Czy mogą ich wreszcie wysłuchać? ILE JESZCZE COPÓW PRZED NAMI?”

– Realizacja porozumienia paryskiego jest zagrożona, bo redukcje emisji gazów cieplarnianych są niewystarczające – mówi Natalia Pieprz, aktywistka MSK. – Dlatego protestowaliśmy, najpierw w Londynie, 5 listopada w mieście gospodarzu COP – Glasgow, ale też w Poznaniu i jednocześnie 12 innych miastach Polski, aby zwrócić szeroką uwagę rządzących i społeczeństwa na potrzebę szybkiej priorytetyzacji tematu zmian klimatu. To właśnie nasza, alternatywna do tej rządowej, aktywistyczna delegacja reprezentować będzie faktyczny głos polskiej młodzieży, społeczeństwa i nauki. Mamy wyobraźnię potrzebną do zrozumienia skali skutków kryzysu klimatycznego i odwagę do żądania niezbędnych działań. Tegoroczny szczyt ma szansę być przełomem w walce z kryzysem, ale jeśli decydenci nie staną na wysokości zadania – może się znowu skończyć na pustych obietnicach.

Młodzi ludzie przypominają, że głos nauki jest jednoznaczny, wnioski z raportów IPCC nie pozostawiają złudzeń: czego jeszcze brakuje osobom u władzy, żeby wykazać się podstawową troską o osoby, które powinny reprezentować?
„Jak katastrofalna musi być sytuacja, by wreszcie zauważono, że trzeba powstrzymać kryzys? Konieczne są ambitne działania ponad podziałami, tu i teraz! Inaczej będzie za późno – dla wszystkich” – ostrzegają. I dlatego znów wyjdą na ulice w Poznaniu i kilkudziesięciu innych miastach w całej Polsce.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny wyruszy dziś o 10.00 rano z placu Wolności i przejdzie na plac Mickiewicza.

Podziel się: