wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Młodzi bohaterowie Powstania Wielkopolskiego

W ubiegłym roku kobiety – a w tym młodzi bohaterowie Powstania Wielkopolskiego, czyli dzieci i młodzież. To kolejna odsłona wystawy przed wejściem do urzędu marszałkowskiego poświęcona cichym bohaterom powstania.

– Mali powstańcy wielcy duchem są bohaterami naszej okolicznościowej ekspozycji. Warto się przy nich na chwilę zatrzymać, by „dostrzec” i docenić ich udział w zwycięskim zrywie sprzed 102 lat – mówi marszałek Marek Woźniak.

To tylko cztery fotografie, ale przypominające, a wielu przechodniom po raz pierwszy pokazujące, że do walki o niepodległość naszego regionu włączyło się najmłodsze pokolenie mieszkańców Wielkopolski. Dzieci i nastolatki przesiąknięte tęsknotą za wolnością, przekazaną im przez dziadków i rodziców. Bezpośredni udział w walkach brała młodzież, należąca do ruchu skautowskiego, który niespełna 10 lat wcześniej przywędrował na ziemie polskie. Działalność, która miała być apolityczną zabawą i
kształtowaniem młodych charakterów, szybko przerodziła się w
działalność stricte patriotyczną, nakierowaną na walkę z wrogiem i
sabotaż.

– Dzieci, które oglądamy na kilku zdjęciach, umieszczonych na
filarach Urzędu Marszałkowskiego, uczyły się szacunku do tradycji i przejmowały pragnienie wolności od swych rodziców, żyjących w
czasach zaborów. I my, ciesząc się podarowaną przez nich
wolnością, zachęcajmy współczesną młodzież do szanowania
własnej historii i dokonań minionych pokoleń – mówi marszałek. – Dlatego warto, przechodząc przed naszym urzędem,
zatrzymać się i pomyśleć choć chwilę o tych, którzy walcząc w
tak młodym wieku, dawali dowód swego przywiązania do Polski i
Wielkopolski.

Przypomnijmy, że pamiętnego grudniowego dnia, kiedy Ignacy Jan
Paderewski przebywał w poznańskim Hotelu Bazar, przed tym budynkiem przemaszerowało 12 tys. dzieci ze śpiewem na ustach i
chorągiewkami z polskimi symbolami narodowymi w dłoniach. Teraz na jednym z filarów oglądamy zdjęcie, upamiętniające to wydarzenie z godzin południowych 27 grudnia 1918 r. Drugi portret zbiorowy tworzy Kompania Rezerwy Skautowej z Kościana, która w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przeprowadziła udaną akcję pod kryptonimem „Wolność” – skauci włamali się do arsenału pruskiego garnizonu i wykradli z niego broń, którą przekazali oddziałom powstańczym.

Na dwóch kolejnych filarach widać młodych powstańców – 14-letniego Józefa Kurza, jednego z najmłodszych uczestników Powstania Wielkopolskiego wraz ze Stanisławem Celichowskim, znanym działaczem politycznym tamtego okresu. Drugi to Antoni Borowski z Grupy „”, która została utworzona w styczniu 1919 roku i działała pomiędzy oddziałami frontu zachodniego i południowego.

Wystawa towarzyszy tegorocznej kampanii #POWSTANIEna102, podczas której jej inicjator, Marszałek Marek Woźniak zachęca wszystkich – także dzieci – do świętowania 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w przestrzeni wirtualnej, ponieważ pandemia uniemożliwia w tym roku tradycyjne świętowanie.

Cała kampania, zapoczątkowana 1 grudnia, potrwa do 27 grudnia 2020 r., natomiast wystawa – do 16 lutego 2021 roku.

UMWW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Młodzi bohaterowie Powstania Wielkopolskiego