czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Mistrzostwa Europy w wioślarstwie zakończone

Ponad 600 zawodników walczyło o medale Mistrzostw Europy seniorów w wioślarstwie. Ostatniego dnia na torze regatowym Malta odbyły się zmagania finałowe z udziałem 10 biało-czerwonych osad.

Ostatecznie polscy wioślarze wywalczyli trzy krążki – srebrny i dwa brązowe. Brąz zdobyła także nasza osada parawioślarska w konkurencji PR2Mix2.

Jako ostatni z naszych reprezentantów wystąpił Natan Węgrzycki-Szymczyk (M1x). Był to występ najlepszy. Choć zawodnik przez pierwsze 1500 metrów utrzymywał się na czwartym/piątym miejscu to popisał się fenomenalnym finiszem (06:51.23). Na ostatnich metrach wyprzedził Norwega Kjetila Borcha (06:51.63) i Niemca Olivera Zeidlera (06:51.65) zajmując ostatecznie drugie miejsce. Wygrał Duńczyk Sverri Nielsen (06:50.22).

Po brązowy medal popłynęli Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński i Michał Szpakowski (M4-). Polacy do końca walczyli o srebro, ale ostatecznie zajęli trzecie miejsce (06:05.08), za Włochami (06:04.05). Bezkonkurencyjni okazali się świetnie przygotowani Holendrzy (06:01.70).

Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko i Katarzyna Boruch (W4x) przez 1500 metrów utrzymywały się na czwartym miejscu, by zaatakować na ostatnich metrach. Udało się wyprzedzić Ukrainki i wywalczyć brązowy medal (06:27.87). Szybsze były tylko Holenderki (06:25.66) i Niemki (06:26.75).

Mistrzostwa Europy, które odbyły się w Poznaniu, były jedyną tegoroczną imprezą tej rangi dla seniorów. W zawodach wystartowało kilkuset zawodników z ponad 30 federacji międzynarodowych. Mistrzostwa odbyły się w ścisłym reżimie sanitarnym i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Po zakończeniu imprezy, w imieniu Europejskiej Federacji Wioślarskiej, Ryszard Stadniuk wręczył odznaczenia dla Poznania na ręce zastępcy prezydenta, Bartosza Gussa oraz dyrektorki Wydziału Sportu UMP, Ewy Bąk. Było to podziękowanie za zaangażowanie w przygotowanie mistrzostw w tym trudnym czasie. Wyróżnienie odebrał również dyrektor Komitetu Organizacyjnego – Aleksander Daniel.

Organizatorami zawodów byli: Miasto , Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo.

Komplet wyników znajduje się na stronie 2020 European Rowing Championships.