Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie fot. UMP

Poznań: Mistrzostwa Europy Seniorów w wioślarstwie

W październiku w Poznaniu będzie można oglądać zmagania najlepszych wioślarzy kontynentu. Już po raz czwarty na torze regatowym Malta odbędą się Mistrzostwa Europy Seniorów.

Proponowany termin Mistrzostw Europy Seniorów przypada na 9-11 października. Pierwotnie miały się one odbyć w czerwcu, lecz plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Dlatego zmagania wioślarzy przesunięto na jesień, a całe zawody zostaną zorganizowane z zachowaniem surowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

– Od wielu lat systematycznie modernizujemy tor regatowy Malta, aby sprostać wymogom stawianym przez międzynarodowe federacje: wioślarską i kajakową – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tylko w tym roku wyremontowaliśmy już wieżę sędziowską i pomosty startowe. Nie to będzie jednak najważniejsze podczas październikowych zawodów – tym razem skupiamy się przede wszystkim na bezpieczeństwie zawodników i kibiców. Reżim sanitarny obowiązywał będzie wszystkich bez wyjątku. Na terenie toru obowiązkowe będzie noszenie maseczek i dezynfekcja rąk, a ważne komunikaty będą przekazywane za pomocą specjalnie do tego przygotowanej aplikacji.

Organizatorem zawodów jest Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo.

– Mamy bardzo dobrych zawodników, stypendystów Miasta Poznania – mówi Ewa Bąk, dyrektor Wydziału sportu UMP. – Trzymamy za nich kciuki, mam nadzieję, że pokażą swoje możliwości.

Na cały czas trwania zawodów wprowadzone zostaną przepisy i zasady specjalne, które mają zapewnić zawodnikom, dziennikarzom, wolontariuszom i organizatorom maksimum bezpieczeństwa. Dotyczyć będą wszystkich stref – szczególnie wioski zawodniczej, akredytacji, transportu, hangarów i stołówki.

– Decyzja o organizacji takiej imprezy wymaga dużo rozwagi – podkreśla Ryszard Stadniuk, prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. – Będzie to jedna z trzech dużych, mistrzowskich imprez wioślarskich, które zostaną w tym roku zorganizowane w Europie. Nie mamy gwarancji, że będą w nich uczestniczyli zawodnicy z wszystkich zainteresowanych państw, ale Europa czeka na tę imprezę z utęsknieniem i determinacją. Jestem przekonany, że mistrzostwa w Poznaniu się odbędą i będą dużym sukcesem.

Ustalony reżim sanitarny obowiązywać będzie wszystkie osoby biorące udział w zawodach i z nimi powiązane – nie tylko podczas przebywania na torze regatowym Malta w trakcie zawodów czy treningów, ale również poza wyznaczonym zakresem godzinowym. Wprowadzona będzie ścisła kontrola poruszania się oraz ograniczony dostęp do poszczególnych stref. Tylko połowa trybun zostanie udostępniona dla publiczności.

Nie będzie też wydzielonych stref wypoczynkowych. Zamiast tego drużynom zostaną przydzielone odseparowane namioty. Dostęp do zawodników będzie ograniczony, a zasada dystansu społecznego ma obowiązywać wszystkich pracujących przy zawodach: wolontariuszy, sędziów, dziennikarzy i innych. Na terenie toru regatowego będzie nakaz noszenia maseczek oraz dezynfekowania rąk.

Wszelkie komunikaty, listy startowe czy wyniki biegów będą w większości przekazywane za pomocą stworzonej do tego aplikacji na telefon, a także dostępne na stronach internetowych dotyczących wydarzenia. Niewykluczone, że zawody dla bezpieczeństwa zawodników potrwają o jeden dzień dłużej, o co wnioskują organizatorzy. Decyzję podejmą władze FISA.

Wszystkie przyjęte rozwiązania mogą być na bieżąco dostosowywane do zmieniającej się sytuacji epidemiologicznej i aktualnie obowiązującego prawa.

– Decyzja była bardzo trudna, ale po wielu konsultacjach stanęło na tym, że podejmiemy się organizacji zawodów. Jesteśmy w stałym kontakcie z wszystkimi służbami, mamy przygotowane odpowiednie zabezpieczenia i wypracowane procedury postępowania – zaznacza Aleksander Daniel, prezes Fundacji Wielkopolskie Wioślarstwo.

Organizatorem zawodów jest Miasto Poznań, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Fundacja Wielkopolskie Wioślarstwo.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze