Poznań: Minister Szymański złożył rezygnację. Czy zastąpi go poznaniak?

Szymon Szynkowski vel Sęk fot. K. Adamska

Konrad Szymański, minister ds. Unii Europejskiej, 12 października potwierdził, że złożył dymisję ze swojego stanowiska. Kto go zastąpi? Jednym z kandydatów jest Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Informację o dymisji Konrada Szymańskiego jako pierwsza podała Interia, jeszcze nieoficjalnie. Później informację potwierdził sam minister w rozmowie z TVN24, dodając, że ma nadzieję na zakończenie sporu z Brukselą w sprawie praworządności dzięki nowemu otwarciu personalnemu. Dodał, że on sam, mając nadzieję na przełamanie impasu w sporze z Brukselą, zaproponował to rozwiązanie, a premier wyraził zgodę. Spór, jak wyjaśnił, dotyczy poważnych rozbieżności wśród poszczególnych państw UE, jak należy implementować zasady praworządności w poszczególnych państwach członkowskich.

Przypomnijmy, że minister Konrad Szymański jest Wielkopolaninem: urodził się w Kaliszu, jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. W 2015 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 2019 został ministrem bez teki w rządzie Mateusza Morawieckiego odpowiedzialnym za sprawy europejskie. W 2020 prezydent Andrzej Duda powołał go na stanowisko ministra do spraw Unii Europejskiej.

Według Interii jest dwóch możliwych następców ministra Szymańskiego: Paweł Jabłoński lub poznaniak Szymon Szynkowski vel Sęk. Obaj są wiceministrami spraw zagranicznych. Jednak, jak twierdzi Interia, to właśnie Szynkowski vel Sęk jest głównym kandydatem. Czy rzeczywiście zostanie ministrem do spraw UE – okaże się o godzinie 15.00, gdy prezydent Duda oficjalnie odwoła ministra Szymańskiego ze stanowiska.

Podziel się: