Poznań: Mieszkańcy nie składają deklaracji o źródle ogrzewania! Zostało już mało czasu

smog fot. UM Poznań

Właściciele budynków do 1 lipca tego roku mają czas, by złożyć informację o źródle ogrzewania ich budynku. Tymczasem jak dotąd zrobiła to niespełna połowa zobowiązanych do tego poznaniaków.

Właściciel lub zarządca budynku do 1 lipca ma czas na zgłoszenie wszystkich źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków. Dotyczy to domów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej i lokali usługowych, także małych lokalnych ciepłowni czy małych zakładów produkcyjnych, których nominalna moc cieplna wykorzystywanego źródła spalania paliw nie przekracza 1MW.

CEEB to system informatyczny, który jest zbiorem informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Ma wspierać działania w wymianie kopciuchów, a tym samym walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Od 1 lipca 2021 r. poznaniacy mieli składać deklaracje posiadanych źródeł ciepła i źródeł spalania paliw w Poznańskim Centrum Świadczeń. Mieli na to 12 miesięcy. Ale jak właśnie poinformowało Radio Poznań, złożono dopiero 26 tysięcy deklaracji, a adresów w Poznaniu jest około 67 tysięcy. Pozostali mają na ich złożenie jeszcze tylko dwa tygodnie w Poznańskim Centrum Świadczeń.

Można to zrobić elektronicznie, jeśli się ma podpis elektroniczny lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Wtedy wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i tam wypełnić deklarację. Pozostałe osoby mogą ją złożyć w Poznańskim Centrum Świadczeń, muszą jednak pamiętać, że wcześniej na wizytę trzeba się umówić. Mogą także przesłać wypełnioną deklarację na adres Poznańskiego Centrum Świadczeń. I lepiej nie spóźnić się z tym obowiązkiem, bo za jego niedopełnienie grozi mandat do 500 złotych.

Podziel się: