Poznań: Mieszkańcy napisali petycję w sprawie szpitala na Grunwaldzie

Wkrótce mają się rozpocząć prace budowlane, rząd zapewnił o sfinansowaniu inwestycji – ale mieszkańcy Grunwaldu twierdzą, że ich zastrzeżeń nikt nie bierze pod uwagę. Napisali więc petycję, pod którą podpisało się ponad 1000 osób.

W petycji mieszkańcy wspierani przez Radę Osiedla Stary Grunwald podnoszą te same kwestie, co od początku rozmów o inwestycji: że jest za duża, a okalające ją ulice nie będą w stanie przejąć takiego ruchu kołowego, ponieważ nie radzą sobie już teraz z ruchem znacznie mniejszego przecież szpitala przy ul. Przybyszewskiego.

Ruch wokół szpitala generuje problemy parkingowe w całej okolicy – a staną się one jeszcze bardziej dotkliwe po otwarciu nowego, znacznie większego szpitala.

Autorzy petycji podkreślają – jak informuje Radio Poznań – że nie chodzi im o zablokowanie inwestycji, tylko o uwzględnienie powyższych oczekiwań mieszkańców. Bo wszyscy przejmują się oczekiwaniami Uniwersytetu Medycznego, który poprowadzi tę inwestycję, ale nikt nie zwraca uwagi na problemy mieszkańców. Nikt też nie wykazuje woli, żeby w jakiś sposób je rozwiązać. A przecież, gdy ruszy ten szpital, to w godzinach szczytu nie będzie można przejechać nie tylko przez Stary Grunwald, ale także Jeżyce i część Łazarza, bo zostaną one kompletnie zablokowane. Problemem może być też hałas – lądowisko dla śmigłowców medycznych nowego szpitala zaplanowano tuż obok domów mieszkalnych.

Społecznicy protestują od 2018 roku, jak informowaliśmy, jednak nikt jak dotąd nie rozpatrzył ich postulatów i nie odniósł się do nich. W rozmowie z Radiem Poznań dr Rafał Staszewski, dyrektor generalny Uniwersytetu Medycznego uspokaja, że problemów z parkowaniem nie będzie, bo przy nowym szpitalu powstanie specjalny parking dla pacjentów, swój parking będą mieli także pracownicy. Co do hałasu – szpital przewiduje nie więcej niż 7-8 lądowań śmigłowców w miesiącu, a to nie powinno być zbyt uciążliwe.

Dr Staszewski zwraca też uwagę, że zgodnie z planami nowy szpital nie będzie dużo większy od obecnego, jeśli chodzi o liczbę łóżek: szpital na Przybyszewskiego ma ich 600, nowy szpital będzie miał zaledwie o 180 więcej. A dla mieszkańców istotne jest to, że powstanie Szpital Oddział Ratunkowy, bo obecnie Grunwald takiego oddziału nie ma.

Mieszkańcy nie są przekonani, a pod petycją podpisało się ponad tysiąc osób. teraz problemem zajmą sie poznańscy radni, bo to oni będą uchwalać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu szpitala.

Szpital ma też zapewnione finansowanie z centralnego budżetu – inwestycja została wpisana do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego staraniami posłanki Jadwigi Emilewicz i wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Podziel się: