Poznań: Międzynarodowe Targi Poznańskie zapraszają na „Pierwszy raz – modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej”

Pierwszy Raz PeWuKa fot. Sławek Wąchała
2019 rok przypomina, jak ważnym rozdziałem w historii Poznania była PeWuKa. Czy jednak na pewno wszystko o niej wiemy? Warto zajrzeć na wystawę „Pierwszy raz – modernistyczny zryw Powszechnej Wystawy Krajowej”, która mieści się w modernistycznym pawilonie 10.

PeWuKa była skokiem w nowoczesność, który zaowocował rozkwitem miasta. Nowoczesne budynki, stosujące nowatorskie na ówczesne czasy rozwiązania, powstawały nie tylko na terenach MTP, ale też w całym mieście.

Atrakcyjnym dla widza lejtmotywem będzie tu architektura modernistycznych pawilonów PeWuKi, awangardowych i nowoczesnych, lecz – tymczasowych. Najlepsze z nich można podziwiać na makietach. Wystawa zawiera też makietę całej PeWuKi oraz wielką mapę pokazującą tereny wystawy sprzed 90 lat wpisane w plan miasta. Doskonale oddaje to skalę przedsięwzięcia.

Ekspozycja dotyczy również innych zagadnień i aspektów: doskonale widać wpływ PeWuKi na rozwój Poznania, jego układ przestrzenny, formy architektury inspirowanej targowymi pawilonami. Poznajemy też architektów i urzędników, tworzących te targi oraz ich dorobek. A wszystko to jest zaprezentowane na tle innych krajowych i światowych ekspozycji – i tu wyraźnie widać, że naprawdę mieliśmy z czego być dumni. W niczym nie ustępowaliśmy bogatszym sąsiadom targowym, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że kraj dopiero podnosił się ze zniszczeń po wojnie i po rozbiorach.

Istotnym elementem wystawy są dwie trasy spacerowe. Pierwszym szlakiem jest trasa po obiektach, powstałych na PeWuKę, które nadal istnieją i wpisały się na stałe w tkankę miasta – choć niewielu wie, że są to obiekty związane z tą niezwykłą wystawą. Tematem drugiej trasy spacerowej są natomiast obiekty zaprojektowane przez wybitnych poznańskich architektów – twórców PeWuKi m.in Rogera Sławskiego czy Władysława Czarneckiego.

Wystawie towarzyszyć będzie szereg wydarzeń dla publiczności, zrealizowanych w przystępnej i dynamicznej formie: wykłady, warsztaty dla dzieci, debaty czy spacery po poszczególnych zachowanych obiektach związanych z Powszechną Wystawą Krajową.

Ekspozycja zorganizowana przez MTP wraz z Centrum Otwartym i SARP Poznań i będzie czynna do końca października od 14 – 20.

S.Wąchała, fot. S. Wąchała

Podziel się:

Ostatnio dodane: