piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Miasto zaktualizowało swoją informację o raporcie “Polska pod mikroskopem”

Po materiale opublikowanym na stronie miasta krytycznie odnoszącym się do poznańskiej części raportu “Polska pod mikroskopem” – firma PSG Polska, jego autor, opublikowała oświadczenie. A miasto zaktualizowało swoją informację.

Przypomnijmy, że raport oceniał ogólnie rzecz biorąc stan czystości w 10 największych miastach Polski, w tym w miejskiej komunikacji. I w tej kategorii wypadł najgorzej, co oburzyło tak Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, jak i władze miasta, które w specjalnym materiale krytycznie oceniły metodologię badań przyjętą w raporcie.

Firma PSG Polska zareagowała i wysłała swoje oświadczenie, przekonując, że nikogo nie zamierzała tym raportem atakować. A wtedy władze miasta zaktualizowały swoją informację na stronie, dodając do pierwotnego tekstu kilka akapitów.

Oto one:

“19.02.2021 do sprawy szerzej odniosło się Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek:

“Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra sp. z o. o. nie odcina się od wyników przeprowadzonych badań, ma pełną świadomość udziału w badaniu poprzez przygotowanie firmy do pobrania próbek, wyhodowanie drobnoustrojów i przeprowadzenie ich szczegółowej identyfikacji.

Dodatkowo wyjaśnienia wymaga sformułowanie “interpretacja wykonanych badań”, które w naszym rozumieniu dotyczyć powinno całości procesu badawczego, po zakończeniu analiz i wnikliwym przemyśleniu formy przedstawienia wyników.
Analiza (obraz) czystości na podstawie liczby znalezionych drobnoustrojów jest formą zainteresowania środowiska problemem czystości mikrobiologicznej naszego otoczenia i przypomnieniem jak ważne jest zachowanie środków ostrożności w każdej przestrzeni publicznej. Docelowa interpretacja realnej czystości przestrzeni publicznej jest problemem bardzo złożonym i powinna być oceniana z uwzględnieniem również innych czynników jak np. ilości i częstotliwości pobieranych próbek, obecności wszystkich drobnoustrojów (bakterie, grzyby drożdżopodobne, pleśnie, wirusy), co nie oznacza, że przyjęta przez autorów metodologia prowadzenia badan jest błędna.

Analizując otrzymane dane należy mieć świadomość, że nie wiemy jakie byłyby wyniki badań, gdyby próbki zostały pobrane z innych powierzchni np. poręczy, siedzeń lub kasowników. Nie wiemy też, jak bardzo różniłyby się wyniki, gdyby np. wymaz pobrano z innego miejsca badanej powierzchni. To właśnie w tym kontekście należy rozumieć nasze sformułowanie zawarte w tymże piśmie, że interpretacja badań wymaga wiedzy specjalistycznej i “przedstawienie wyników punktowych badań powierzchni jako rankingu czystości miast jest błędne”.

W imieniu Centrum Badań Mikrobiologicznych i Autoszczepionek mogę zapewnić, że badanie zostało przeprowadzone w oparciu o obowiązujące standardy badania czystości mikrobiologicznej powierzchni metodą wymazową. Także identyfikację drobnoustrojów przeprowadzono w oparciu o obowiązujące standardy z wykorzystaniem systemu identyfikacji Vitek 2 oraz metodą spektrometrii masowej (MALDI TOF MS) z użyciem desorpcji/jonizacji laserowej wspomaganej matrycą z analizatorem czasu przelotu przy użyciu analizatora MALDI Biotyper firmy Bruker. Zaznaczam przy tym również, że przedstawione w zestawieniu wyniki, które dotyczą ilości bakterii na badanych powierzchniach, wcale nie są wartościami wysokimi”.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Miasto zaktualizowało swoją informację o raporcie "Polska pod mikroskopem"