dezynfekator fot. MPK

Poznań. Oświadczenie PSG Polska: “Naszym celem nie było atakowanie”

Firma PSG Polska, autor “Polska pod mikroskopem”, wydała oświadczenie po reakcjach władz Poznania na dane zawarte w raporcie. “Naszym celem nie było atakowanie” – podkreśla firma.

Władze Poznania i MPK szczególnie dotknęło stwierdzenie, że mamy najbrudniejsze pojazdy komunikacji publicznej z 10 przebadanych największych miast Polski – i opublikowały materiał, w którym polemizowały z wynikami badań, wskazując błędy w przeprowadzaniu badań do raportu.

W odpowiedzi PSG Polska opublikowało oświadczenie:

“W związku z opublikowanymi na stronach www.poznan.p oraz www.mpk.poznan.pl artykułami pod tytułem “Raport pod mikroskopem”, przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie: Pragniemy podkreślić, iż celem publikacji raportu “Polska pod mikroskopem”, było zwrócenie uwagi naszego społeczeństwa na zagrożenia mikrobiologiczne w przestrzeni publicznej, w tak ważnym okresie jakim jest pandemia.

Naszym celem nie był raport pt. ,,Komunikacja miejska w Poznaniu pod mikroskopem” ani tym bardziej naszym celem nie była atakowanie któregokolwiek z miast, które znalazły się w rankingu.

Jesteśmy zaskoczeni tak negatywną reakcją ze strony MPK Poznań, tym bardziej że odzew pozostałych miast, które słabiej wypadły w rankingu, był pozytywny. Opierał się na dialogu skupianym wokół dostępnych możliwości poprawienia bezpieczeństwa mikrobiologicznego swoich mieszkańców.

Naszym celem było przedstawienie informacji w możliwie neutralny sposób. Świadczy o tym między innymi fakt, że zrezygnowaliśmy z identyfikacji przewoźników z konkretnych miast, od których pobrane zostały wymazy do dalszych badań. Naszą neutralność podkreśla również świadome nieudzielanie informacji, o które nas poproszono, w piśmie skierowanym ze strony MPK Poznań.

Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż utrzymanie bieżącej sterylności w przestrzeni pasażerskiej to nie lada wyzwanie, dlatego od kilku lat staramy się wspierać wiedzą merytoryczną w tym zakresie lub bezpośrednim świadczeniem usług.

Przyjęta metodologia badań miała na celu przedstawić najbardziej obiektywne wzorce i zobrazować, w których miejscach przestrzeni publicznej nacisk na dezynfekcję powinien być szczególny, a także w jakich miejscach dyscyplina uczestników społeczeństwa związana z higieną rąk powinna być szczególnie starannie przestrzegana.

Ponadto Centrum Badan Mikrobiologicznych i Autoszczepionek imienia dr Jana Bobra sp. z o. o. nie odcina się od wyników przeprowadzonych badań, a także poprawnie przygotowało nas do pobrania próbek, co potwierdza w oświadczeniu skierowanym do MPK Poznań z dnia 19.02.2021r., którego skan zamieszczamy poniżej. W celu uzyskania możliwie precyzyjnych wyników badań, wątpliwej jakości wyniki poddawane były ponownym pobraniom próbek w drugim terminie. Zapewniamy, że pobór wymazów, a także ich transport został przeprowadzony z najwyższą starannością.

Wzorce i wnioski płynące z raportu są intuicyjne. Niezależnie od miasta, w którym pobrane zastały wymazy, największe ilości bakterii zostały wykryte w komunikacji miejskiej oraz na dworcach PKP, czyli tam, gdzie liczba osób korzystających z tych miejsc, jak również ich rotacja, jest największa.

Dlatego cieszymy się, że nasz raport osiągnął sukces medialny i został tak pozytywnie odebrany w innych miastach Polski, podnosząc jednocześnie dyskusję w tak ważnym temacie, jakim jest ludzkie zdrowie”.

Patryk Nowicki
PSG Polska

4 4 votes
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze