fotel dentystyczny fot. UMP

Poznań: Miasto zadba o zęby najmłodszych

Badania, lakowanie zębów i spotkania edukacyjne. Tak będzie wyglądał nowy miejski program profilaktyki stomatologicznej dla dzieci. Na uruchomienie projektu zgodzili się radni podczas wtorkowej sesji.

Głównym celem programu jest zmniejszenie częstości występowania próchnicy wśród młodych mieszkanek i mieszkańców Poznania. Pomóc w tym mają działania edukacyjne i profilaktyczne, które będą prowadzone przez trzy lata (2021-2023). Będą mogły z nich skorzystać dzieci w wieku od 7 do 11 lat, których przynajmniej jeden rodzic lub opiekun prawny rozlicza PIT w Poznaniu. Szacuje się, że będzie mogło to być ponad 7,4 tysiąca dzieci rocznie.

Dzięki nowemu programowi młodzi poznaniacy będą mogli skorzystać z badania stomatologicznego – przeglądu zębów, podczas którego określony zostanie m.in. wskaźnik intensywności próchnicy. Po badaniu lekarz lub asystentka wyjaśnią, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej: jak poprawnie myć zęby i wyrabiać prawidłowe nawyki żywieniowe.

Jeśli będzie taka potrzeba, dentysta wykona lakowanie zębów – czyli zabezpieczy bruzdy pierwszych stałych zębów trzonowych. Dzięki temu zabiegowi szkliwo będzie odporniejsze na próchnicę.

Badaniu i lakowaniu towarzyszyć będą działania edukacyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i do ich rodziców lub opiekunów prawnych. Przewidziano 45-minutowe spotkania z higienistkami stomatologicznymi lub ze stomatologami, organizowane w ramach zajęć lekcyjnych. Poziom przekazywanej wiedzy będzie dopasowany do wieku dzieci.

Świadczenia realizowane będą przez podmiot leczniczy, który zostanie wyłoniony w konkursie ofert przez Miasto Poznań. Zajęcia z edukacji zdrowotnej prowadzone będą w szkole podstawowej przez wykwalifikowany personel realizatora programu, po wcześniejszym umówieniu terminu z dyrekcją placówki. Badania stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej i lakowanie zębów odbywać się będą w gabinetach stomatologicznych na terenie Poznania.

Całkowity koszt programu wyniesie 900 tysięcy zł, pieniądze pochodzić będą z budżetu miasta.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze