najbliższe odjazdy tablica informacyjna fot. ump

Poznań: Miasto stawia na cyfryzację. Na przystankach pojawią się nowe tablice

Poznań zdecydował się na cyfryzację w komunikacji miejskiej. Oznacza to m.in. postawienie dodatkowych tablic, które pokazują czas odjazdu tramwajów i autobusów w czasie rzeczywistym.

Na części przystanków tramwajowych tablice są już dostępne i pokazują, za ile minut na przystanek przyjedzie tramwaj. Informacje są podawane w czasie rzeczywistym dzięki czemu ich skuteczność jest wyższa niż regularnych rozkładów wiszących na przystankach. Miasto zdecydowało teraz o rozbudowie systemu i postawieniu kolejnych tablic.

Zarząd Transportu Miejskiego już podpisał umowę na dostarczenie kolejnych dwudziestu tablic. Pojawią się one na przystankach: Krańcowa na ul. Warszawskiej (2 tablice); Łomżyńska na ul. Warszawskiej (1 tablica); Ogrody na ul. Nowina (1 tablica); AWF na ulicy Strzeleckiej (2 tablice) i Drodze Dębińskiej (1 tablica); Rondo Solidarności na ul. Murawa (2 tablice) i Al. Solidarności (1 tablica); Os. Pod Lipami na ul. Słowiańskiej (2 tablice) i ul. Murawa (1 tablica); Os. Kosmonautów (1 tablica); Fredry (2 tablice) i Wrocławska (2 tablice). Dodatkowo po jednej tablicy zostanie zamontowane na dwóch pętlach: Górczyn i Ogrody.

To ma nie być koniec. Jeszcze w tym roku ZTM chce rozpisać przetarg na dostawę oraz montaż następnych dwudziestu tablic. One miałyby zostać zamontowane na następujących przystankach: rondo Starołęka (8 tablic); Małe Garbary (5 tablic); pl. Bernardyński (3 tablice); pl. Ratajskiego (2 tablice); pl. Wielkopolski (2 tablice).

– Aktualna, czytelna i zrozumiała informacja pasażerska jest niezwykle istotnym elementem nowoczesnego transportu zbiorowego. Dlatego przykładamy dużą wagę do cyfryzacji, żeby wszyscy korzystający z komunikacji publicznej mieli do dyspozycji bieżącą informację, zarówno na przystankach lub węzłach komunikacyjnych, jak i w swoim miejscu pracy lub na smartfonie – tłumaczył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Zmiany na rondzie Kaponiera

Cyfryzacja ma też pojawić się na kluczowym poznańskim rondzie, które notorycznie jest mocno krytykowane ze względu na swoją funkcjonalność. Władze miasta postanowiły, że tam również pojawią się tablice, które będą pomagały zorientować się z którego miejsca odjeżdża tramwaj w danym kierunku.

– Zamierzamy wreszcie uporządkować kwestię informacji na jednym z najważniejszych węzłów Poznania, czyli pod Kaponierą. Pasażerowie zyskają tablice LED z informacją za ile minut z danego przystanku odjedzie tramwaj lub autobus – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

Tablice mają dodatkowo pokazywać odjazdy tramwajów i autobusów z wszystkich przystanków zlokalizowanych na rondzie Kaponiera. To ma ułatwić decyzję, którą linią pojechać. – Zdajemy sobie sprawę z rangi i wagi tego miejsca w systemie transportowym Poznania – wyjaśnia Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

UMP / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze