wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań miastem przyjaznym kierowcom? Ranking jest jednoznaczny

Rok temu stolica Wielkopolski zajmowała trzecie miejsce, w tym roku spadła na czwarte, ale nadal jest w czołówce dużych polskich miast przyjaznych kierowcom. Wyprzedzają ją Warszawa, Łódź i Gdańsk.

Serwis oponeo.pl i aplikacja Yanosik po raz kolejny przygotowały ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom w 2021 roku. Ranking ma dwie kategorie: miast powyżej 300 tysięcy mieszkańców i poniżej 300 tysięcy. Poznań został ujęty w tej pierwszej kategorii.

Przypomnijmy, że ranking polega na tym, iż specjaliści przyznają miastom punkty w ośmiu różnych kategoriach: prędkości jazdy, aktualnych cen paliw, kosztów ubezpieczenia, liczby kolizji, kosztów wymiany opon, dostępności miejsc parkingowych, carsharingu i infrastruktury przyjaznej pojazdom elektrycznym. W każdej kategorii miasto może otrzymać od 1 do 9 punktów, jedynie carsharing i koszt wymiany opon są oceniane w skali od 1 do 6. Suma pokazuje, czy miasto jest przyjazne kierowcom czy też nie.

Poznań w tym roku w swojej kategorii zajął 4 miejsce z wynikiem 37 pkt – w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce. Zaledwie o 1 punkt wyprzedziła go Warszawa, która zajęła 3 miejsce. Na 2 miejscu znalazła się Łódź z wynikiem 42 pkt, a na 1 miejscu Gdańsk, który zdobył 47 pkt. Poznaniowi do lidera brakuje więc całe 10 punktów, ale od ubiegłego roku poprawił swój wynik o 1 punkt.

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań miastem przyjaznym kierowcom? Ranking jest jednoznaczny