plaża Kiekrz fot. UMP

Poznań: Metamorfoza miejskich plaż dzięki PBO

Otoczenie poznańskich jezior – Strzeszyńskiego, Kierskiego i Rusałki – zmieniło się w ostatnich latach nie do poznania. Ta metamorfoza to zasługa mieszkańców i Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

W ostatnim kwartale zakończono realizację dwóch pomysłów: “Plażojada 2 – Park wodny i miejsce spotkań” i “Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych”. To kontynuacja wspólnego projektu mieszkańców Sołacza, Kiekrza, Krzyżownik-Smochowic, Strzeszyna i Podolan pt. “Plażojada – Szlakiem Trzech Jezior: Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz”, zgłoszonego w ramach PBO 2016. Nad realizacją zadania czuwał specjalnie powołany zespół, w skład którego weszli wnioskodawcy obu projektów, miejscy urzędnicy i radni osiedlowi.

– Realizacja Plażojady 1 udowodniła, że współpraca pomiędzy społecznikami a urzędnikami jest możliwa i sprzyja osiągnięciu pozytywnych efektów, z których dumne jest nie tylko miasto, ale także społecznicy – mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia, przewodnicząca zespołu ds. realizacji projektów “Plażojada 2 – park wodny i miejsce spotkań” oraz “Ogólnomiejska plaża z kąpieliskiem w Kiekrzu”.

Celem właśnie zrealizowanych projektów było uzupełnienie rewitalizowanych miejsc wypoczynku dla mieszkańców Poznania i okolic w najładniejszych zakątkach północno-zachodniej części miasta.

Podstawowa infrastruktura i ścieżki komunikacyjne zostały doposażone w małą architekturę i objęte monitoringiem. Na plaży Parkowej nad jeziorem Kierskim zbudowano ścieżkę i dojścia do pomostów oraz wiatę z ławkami i stołami. Pojawiły się też leżaki stacjonarne, ławki i kosze na śmieci, także z naturalnego drewna. Na plaży Smoczej – także nad jeziorem Kierskim – stanęła wiata z ławkami i stołami oraz stanowisko dla food-trucka. Plac zabaw uzupełniono o nowe urządzenia: karuzelę i bujak.

Wiata z ławkami i stołami powstała także na plaży Malibu nad jeziorem Strzeszyńskim. Pojawiły się tam leżaki stacjonarne, parasole plażowe, ławki i kosze na śmieci. Zrewitalizowane zostało oświetlenie. Aby miejsca wypoczynku mieszkańców nie szpeciły nieestetyczne, a niezmiernie potrzebne duże kosze na śmieci, ustawiono obudowy na śmietniki.

Na plaży Dzikiej nad jeziorem Rusałka, oprócz wiaty z ławkami i stołami, zrewitalizowano ścieżkę spacerową i odtworzono odwodnienie. Wzdłuż dróżek leśnych Szlaku Trzech Jezior ustawiono dodatkowo 30 ławek i koszy na śmieci.

– Kontynuacja projektu w postaci Plażojady 2 pozwoliła nie tylko dokończyć rewitalizację plaż nad Rusałką, jeziorem Strzeszyńskim i Kierskim, ale również rozszerzyć jej zakres, m.in. poprzez leśne kosze i ławki wzdłuż leśnych tras pieszo-rowerowych czy drewniane ławki i leżaki na Plaży Parkowej – mówi mówi Małgorzata Paluszczak-Ćwiertnia. – Bardzo ważnym elementem który udało się wykonać, może mniej widocznym, ale niezwykle ważnym jest wykonanie oświetlenia i monitoringu na plażach: Malibu, Parkowej i Smoczej. To inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo i stanowi niezwykłą wartość dodaną rejonu zachodniego klina zieleni. Warto podkreślić, że realizacja projektu “Plażojada 2” oraz “Modernizacja kąpieliska w Kiekrzu oraz terenów przyległych” była możliwa dzięki bardzo dobrej współpracy ze spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nad wykonaniem zadania czuwały także Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji. Poza realizacją projektów w ramach PBO POSiR zrealizował także dodatkowe inwestycje nad poznańskimi jeziorami, np. molo i pomosty do cumowania łodzi nad Rusałką czy marinę w Kiekrzu.

UMP, el

4 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze