Poznań: Masz zbędny rower? Przekaż go uchodźcom z Ukrainy!

rower dla Ukrainy fot. Rowerowy Poznań

Stowarzyszenie Rowerowy Poznań wyszło z inicjatywą zbiórki rowerów używanych dla uchodźczyń i uchodźców przebywających w Poznaniu. Akcja nazywa się „Rower Ukraina”. – Chcemy ułatwić poruszanie się po mieście naszym gościom – mówią działacze.

Akcja ma na celu zebranie używanych rowerów, które zechcą przekazać mieszkańcy Poznania, a później przygotowanie ich do jazdy i przekazanie uchodźcom z Ukrainy.
– Rower jest tanim, szybkim, prostym i ekologicznym środkiem transportu w mieście – tłumaczy ideę pomysłu Marta Sztafarek, członkini Zarządu Stowarzyszenia Rowerowy Poznań i koordynatorka projektu. – Chcemy naszą akcją wspomóc mobilność naszych gości: pomóc im poznać nasze miasto i ułatwić poruszanie się po nim, w celu załatwienia codziennych spraw – dojazdów do pracy, na zakupy, czy do szkoły. Chcemy też sprawić radość najmłodszym i uatrakcyjnić im spędzanie wolnego czasu. Celem jest też danie drugiego życia rowerom zalegającym w naszych piwnicach, czy garażach, w duchu zero waste.

Pierwsza akcja miała miejsce 9 kwietnia i udało się wtedy zebrać kilkanaście rowerów, które posłużą potrzebującym. Kolejne zbiórki odbędą się 23 oraz 30 kwietnia, w godzinach 16.00-18.00, przy bramie wjazdowej na parking przy ul. Ułańskiej. Organizatorzy proszą, by były to w miarę sprawne rowery, czyli takie, które wymagają najwyżej niewielkich napraw. Można przynosić także niezbędny osprzęt, taki jak blokady czy pompki. Rowerowy Poznań zaprasza też do współpracy firmy, które chciałyby wesprzeć ten projekt.

Podziel się:

Ostatnio dodane: