Wielkopolski Kurator Oświaty

Poznań: Mamy Wielkopolskego Kuratora Oświaty. To były senator

Robert Gaweł, były senator, a ostatnio zastępca dyrektora delegatury Kuratorium Oświaty w Koninie, został nowy Wielkopolskim Kuratorem Oświaty. Jego poprzedniczka, Elżbieta Leszczyńska, przeszła na emeryturę.

Na to stanowisko było czterech kandydatów, ale tylko trzech przeszło pozytywnie ocenę formalną, jak wyjaśnił wojewoda Łukasz Mikołajczyk. Z tych trzech komisja rekomendowała Roberta Gawła na stanowisko Wielkopolskiego Kuratora Oświaty. To jego wizja pracy okazała się najbardziej przekonująca.

Robert Gaweł z zawodu jest nauczycielem – przez 23 lata uczył w Zespole Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie. W poprzedniej kadencji był senatorem, startował z listy Prawa i Sprawiedliwości, chociaż jest obecnie bezpartyjny. Do 2005 roku należał do Unii Polityki Realnej.

Nominację wręczył mu dziś wojewoda Łukasz Mikołajczyk, który podkreślił, że oświata znajduje się bezpośrednio pod jego nadzorem.
– Wcześniej to wicewojewoda zajmował się tym obszarem – wyjaśnił. – Natomiast ze względu na to, że oświata była, jest i będzie mi bardzo bliska, bo przez kilkanaście lat pracowałem w szkole, stąd po przyjściu tutaj zmieniliśmy zapisy aktów prawnych i Wielkopolski Kurator Oświaty podlega ministrowi edukacji oczywiście, ale też wojewodzie jako przedstawicielowi rządu w terenie.

Wojewoda podkreślił też, że to właśnie Robert Gaweł jako senator był inicjatorem wpisania do nowej podstawy programowej historii Powstania Wielkopolskiego.
– To dla nas, Wielkopolan, niezwykle ważne i za to bardzo dziękuję – podsumował wojewoda.

Sam Robert Gaweł powiedział, że uważa nowe stanowisko za dopełnienie jego kariery zawodowej, bo oświatą zajmował się właściwie przez całe swoje życie zawodowe: najpierw pracując w szkole, a później będąc radnym czy senatorem. Podziękował też swojej poprzedniczce na tym stanowisku, dzięki której Wielkopolskie Kuratorium Oświaty miało bardzo dobrą opinię w całym kraju.

Za swój najważniejszy obowiązek uważa dopilnowanie, by nauka odbywała się zgodnie z podstawą programową i wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.
– Po pierwsze musimy pamiętać o tym, że Wielkopolski Kurator Oświaty jest urzędnikiem i realizuje politykę rządu – podkreślił nowy kurator.

Zamierza też pracować nad tym, żeby nauczyciele mieli mniej obowiązków biurokratycznych, a więcej czasu na doskonalenie swoich umiejętności – tu zamierza zacieśnić współpracę z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli. Jest to istotne także dlatego, że wyniki nauczania wielkopolskich uczniów są gorsze od średniej krajowej i to trzeba zmienić. Najważniejszy obowiązek dla nauczyciela to ten, żeby dobrze uczył, bo po to dziecko chodzi do szkoły.

Nowy kurator nadal chce działać w kierunku popularyzowania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
– Jestem członkiem zarządu głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i myślę, że ta praca nad budowaniem pamięci o tym powstaniu jest niezwykle istotna – powiedział. – Jak wykazują badania, właśnie pamieć o powstaniu jest jednym z czynników łączących Wielkopolan.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze