Poznań: Mamy upały! Gdzie szukać ochłody?

plaża Strzeszynek fot. UMP

Przy takich temperaturach, jakie zapowiadają synoptycy przez kilka najbliższych dni, koniecznie warto zatroszczyć się o ochłodę. Na szczęście miejsc, gdzie można się wykąpać i ochłodzić w Poznaniu nie brakuje. Gdzie warto się wybrać?

Poznaniacy i poznanianki mają do wyboru pięć kąpielisk nad jeziorami, a także pływalnie odkryte oraz pod dachem. I każde z tych miejsc oferuje sporo atrakcji.

Chwiałka i Łazarz

Brodzik dla dzieci z wodnymi atrakcjami, zjeżdżalnia i 50-metrowy basen sportowy – te atrakcje czekają na odwiedzających Chwiałkę. Kompleks trzech basenów przy ul. Jana Spychalskiego jest czynny codziennie od godz. 9:00 do 19:00, a oprócz basenów goście mają też do dyspozycji pole biwakowe, boiska do siatkówki plażowej i stół do tenisa stołowego. Bilety normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy – 10 zł.

W letniej pływalni w parku Kasprowicza z kolei można oprócz kąpieli wodnych i słonecznych można również skorzystać z toru do street workoutu, boiska do siatkówki plażowej oraz miejsca do gry w bule. To doskonałe miejsce aktywnego wypoczynku dla mieszkańców Łazarza i Grunwaldu, czynne codziennie w godzinach 9:00-20:00.

Poznańskie jeziora

W jeziorze Maltańskim nadal kwitną sinice i obowiązuje zakaz kąpieli, ale do dyspozycji mieszkańców są cztery pozostałe kąpieliska. Można wybrać się nad Rusałkę i tam wraz z rodziną lub przyjaciółmi poopalać się, popływać sprzętem wodnym po jeziorze oraz wykąpać się w jeziorze. Dzieci mogą skorzystać z nowoczesnego placu zabaw, dorośli z siłowni zewnętrznej, boisk do gry w siatkówkę plażową, placu do gry w boule czy toru rowerowego. Ratownicy czuwają nad bezpieczeństwem codziennie od 10:00 do 18:00.

Nad jeziorem Kierskim do dyspozycji sa aż dwie plaże: Plaża Smocza w Krzyżownikach na południowo-wschodnim brzegu jeziora i Plaża Parkowa w północnej części. Plaża Smocza oferuje plac zabaw, tor do street workoutu, siłownię zewnętrzną oraz wypożyczalnię sprzętu wodnego. Plaża Parkowa – plac zabaw, siłownię zewnętrzną, a także wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne.

Plaża nad jeziorem Strzeszyńskim oferuje poza najczystszym jeziorem w okolicach Poznania także wypożyczalnię sprzętu wodnego, plac zabaw, pomost oraz molo, a także znajdują się boiska i siłownię zewnętrzną. Tak też znajduje się interesująca galeria sztuki na świeżym powietrzu.

Pływalnie pod dachem

Działają oczywiście także baseny kryte, jeśli ktoś nie przepada za odpoczynkiem w promieniach upalnego słońca. 16 lipca działalność wznowiła pływalnia Atlantis. Basen jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6:00-22:30 (ostatni wejście o 21:45), a w weekendy – 7:00-22:00 (ostatnie wejście o 21:15) i oferuje sporo letnich zajęć. Po 1 sierpnia ponownie zostanie otwarta Pływalnia Miejska Rataje, w której trwają prace konserwacyjne, a po 7 sierpnia swoją działalność po przerwie technologicznej wznowi też Pływalnia Miejska Winogrady.

Wszyscy wypoczywający nad wodą w czasie upałów powinni pamiętać o środkach ostrożności: należy ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, nadmierną aktywność fizyczną oraz spożywanie alkoholu, a także pamiętać o odpowiednim, przewiewnym ubiorze i nakryciu głowy. Zawsze warto mieć przy sobie butelkę wody – podczas upałów potrzebujemy więcej płynów. Nie powinno się też ze słońca wchodzić od razu do zimnej wody, bo może się to skończyć szokiem termicznym.

Szczególnie trzeba zadbać o osoby starsze, dzieci i zwierzęta: pod żadnym pozorem nie należy ich zostawiać w rozgrzanym samochodzie i zawsze dbać, by mieli coś picia.

Objawami udaru cieplnego są temperatura, nudności, zawroty głowy, kołatanie serca, dreszcze, zaburzenia widzenia i wymioty. Gdy się pojawią, należy osobę z udarem natychmiast przenieść w zacienione miejsce i podawać chłodne, ale nie zimne płyny, a także zwilżyć twarz, ręce i nogi. Jeśli to nie pomoże, konieczne trzeba wezwać lekarza lub pogotowie.

Podziel się: