Jacek Jaśkowiak fot. UMP
Tak przynajmniej wynika z ogólnopolskiego rankingu „Perły samorządu”. Jacek Jaśkowiak został w nim uznany za najlepszego prezydenta dużego miasta ex aequo z Wojciechem Szczurkiem, prezydentem Gdyni.

Gala wręczenia wyróżnień w rankingu „Perły samorządu” odbyła się online w środę (12 maja) wieczorem. To już 9. edycja zestawienia przygotowanego przez redakcję Dziennika Gazeta Prawna oraz ekspertów PwC.

– Do udziału w nim zapraszamy wszystkie samorządy bez wyjątku – podkreślał podczas gali Krzysztof Jedlak, redaktor naczelny GDP. – W ślad za zaproszeniami wysyłamy ankiety, a w nich wiele pytań. Odpowiedzi na nie wnikliwie analizujemy i oceniamy, a ostatnie słowo należy do kapituły konkursu. W tym roku dostrzegliśmy ogromne zaangażowanie, energię i pomysłowość w działaniach samorządów. Nigdy w naszym konkursie nie było łatwo wygrać, ale w tej edycji było to trudniejsze niż zwykle, więc tym bardziej gratuluję.

W tym roku „Perły” zostały przyznane w pięciu kategoriach: gmina do 5 tys. mieszkańców, gmina wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejsko-wiejska powyżej 5 tys. mieszkańców, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców oraz gmina miejska powyżej 100 tys. mieszkańców. Poznań rywalizował w ostatniej z nich – a na pytania organizatorów rankingu skrupulatnie odpowiedzieli pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP.

W zestawieniu wyróżniono również Liderów Dobrych Praktyk w czterech obszarach: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki oraz środowiska, a także najlepszego włodarza – czyli wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. I właśnie w kategorii gmin miejskich powyżej 100 tysięcy mieszkańców najlepszymi prezydentami zostali ex aequo Jacek Jaśkowiak oraz Wojciech Szczurek.

– Dziękuję za wyróżnienie, jest ono dla mnie zobowiązaniem do jeszcze większej staranności i pracy na rzecz Poznania – mówił prezydent Poznania. – Rok 2020 minął w cieniu walki z koronawirusem. To był czas bardzo trudnych decyzji, które musieliśmy podejmować, chcąc utrzymać zaplanowane inwestycje. Równocześnie, pandemia ukazała wielką solidarność lokalnych wspólnot, uwalniając u ludzi ogromne pokłady dobra. Wsparcie dla szpitala, czy DPS-ów, płynące od mieszkańców i mieszkanek Poznania oraz lokalnych przedsiębiorców, pozwoliło przetrwać najtrudniejsze pierwsze tygodnie, za co bardzo dziękuję.

W tym roku drugie miejsce zdobyła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a trzecie – Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

W kategorii gmin poniżej 5 tys. mieszkańców niestety zabrakło przedstawicieli Wielkopolski: zwyciężył Marcin Skonieczka, wójt Płużnicy. W gminach wiejskich powyżej 5 tysięcy mieszkańców najlepszy okazał się Krzysztof Harmaciński, wójt Iławy, a w kategorii gminy miejsko – wiejskie powyżej 5 tys. mieszkańców – Igor Bandrowicz, burmistrz gminy Prusice. Najlepszym włodarzem w kategorii gminy miejskie do 100 tys. mieszkańców został Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Poznań za to stanął też na podium wśród najlepszych samorządów w Polsce. W swojej kategorii, gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców, zajął trzecie miejsce, za zwycięską Gdynią oraz Gdańskiem. Warto dodać, że to nie pierwszy sukces miasta w tym konkursie – w 2018 roku zajął czwarte miejsce w swojej kategorii, a w 2019 – pierwsze.

– Wybór najlepszych samorządów był w tym roku wyjątkowo trudny – przyznała Marta Gocłowska, ekspertka w zespole usług dla sektora publicznego PwC. – Ocenialiśmy działania podejmowane w 2020 roku, który przyniósł szereg nowych wyzwań, a jednocześnie pokazał siłę samorządów i pokazał, jak wielki wpływ mają nasze małe ojczyzny i ich liderzy na nasze życie. Za tę nieprawdopodobną pracę chcemy państwu bardzo podziękować.

W kategorii gmin do 5 tys. mieszkańców znów zabrakło Wielkopolan: zwyciężyła Podkowa Leśna. Najlepszą gminą wiejską powyżej 5 tys. mieszkańców została Iława, a miejsko-wiejską – Aleksandrów Łódzki. Wśród gmin do 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Ciechanów.

Wyróżnienia dla Liderów Dobrych Praktyk dostały gminy: Bydgoszcz, Ełk, Kobylnica, Marki (w kategorii „Edukacja”), Bieliny, Gdynia, Kraków (kategoria: „Zdrowie i opieka”) oraz Aleksandrów Łódzki, Czarny Bór, Ełk, Rybnik (w kategorii „Środowisko”).

UMP