Instalacja Katarzyna Borkowskiej i Fundacja Teatru „Wyspiański z Kamillą Baar fot. Malta Festival Poznań

Poznań: Malta zaprasza na… maski. I familijną sobotę

Przedwojenny polski jazz, wręczenie maltańskich Masek, a dla dzieci “Odyseja narciarska” i Zgubowisko. Zajrzyjcie dziś do parku Wieniawskiego na festiwal Malta – i nie tylko tam!

Na muzycznym finale festiwalu dziś w parku Wieniawskiego o 21:00 usłyszymy przedwojenny polski jazz: utwory swingowe, wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy byli znani na całym świecie, hity tworzone dla filmu, kabaretów, teatrów i rewii – a wszystko w nowoczesnych aranżacjach. Na Maltę powraca Jazz Band Młynarski-Masecki, który w 2018 r. rozkochał w sobie tłum na pl. Wolności. W tym roku dodatkowo wręczenie maltańskich Masek, czyli nagród za szczególny wkład w rozwój festiwalu, i występy niespodzianki.

Galę wręczenia nagród Maski Malty poprowadzą Grażyna Torbicka i Michał Merczyński. Rozdadzą 10 nagród (w tym roku zostały wykonane przez Grzegorza Bibrę, artystę wizualnego) dla przyjaciół, partnerów, przyjaciółek, osób ważnych dla historii festiwalu, osób, które mają i miały wpływ na jego rozwój organizacyjny i artystyczny. Marcin Masecki przygotował specjalne aranżacje do polskich utworów z lat 70., które zagrają, zaśpiewają, wytańczą nagrodzone osoby. W repertuarze usłyszymy m.in. “Radość o poranku”, “Jak się masz, kochanie”, “Pytasz mnie, co ci dam”, “Guantanamera”. Tego wieczoru również po raz pierwszy zostanie wręczona Nagroda Specjalna – otrzyma ją osoba, która miała ogromny wpływ na program Festiwalu Malta.

– Zapraszamy na ważny i ciekawy projekt, który przygotowują Marcin Masecki i Jan Młynarski, czyli jazz band dwóch dżentelmenów bardzo dobrze znanych na maltańskiej scenie – mówi Michał Merczyński. – Oprócz tego będą liczne niespodzianki. Zobaczycie państwo wielu naszych gości, przekonacie się, jak można interpretować w sposób bardzo przewrotny różne polskie przeboje z lat 70., no i na koniec, to się pochwalę, z Grażyną Torbicką zaśpiewamy „Guantanamera”. Zapraszamy więc państwa na ten koncert, który odbędzie się w parku Wieniawskiego. A po koncercie zostańcie koniecznie na silent disco!

Dzisiejszy program obfituje w wydarzenia familijne. W parku Moniuszki obejrzycie wyjątkowy spektakl – “Odyseję narciarską” w środku czerwca! Dokąd zaprowadzi szalona wyprawa bez mapy i celu? A co takiego można znaleźć w Zgubowisku? Na pewno czeka tam wiele wzruszeń i przygód, wzbogaconych o popisy akrobatyczne, żonglerkę i ekwilibrystykę. Dzieci mogą również wziąć udział w warsztatach z improwizacji, a także zajęciach poświęconych owadom.

Całe rodziny mogą wziąć udział w spacerach z Towarzystwem Krajoznawczym Krajobraz. Podczas wycieczki “Przybysze z kosmosu. Na tropie meteorytu moraskiego” uczestnicy i uczestniczki zobaczą siedem unikatowych kraterów uderzeniowych, poznają historię badań spadku Morasko, będą mogli obejrzeć przykładowy meteoryt żelazny oraz wysłuchają ciekawostek związanych z kraterami uderzeniowymi na Ziemi. A podczas wyprawy “W poszukiwaniu posadzonego lasu. Losy i przyroda Lasku Marcelińskiego” zapoznają się z dziką stroną Poznania, będą zadzierać głowy w poszukiwaniu właścicieli ptasich głosów i szukać Junikowskiego Strumienia.

Dorośli mają do wyboru rozgrzewkę akrobatyczną Miękkie lądowanie oraz warsztaty z gotowania roślinnego “Chwastna kuchnia wegańska”. W teatrze polecamy “Kombinat”, a w plenerze “Procesy” Usta Usta Republika i “Wytrwać” Darii Anfelli i Asocjacji 2006 – wyprawę w poszukiwaniu prawdy, której bohaterami są św. Piotr, Paweł, Maria Magdalena i Jezus.

Na ul. Półwiejskiej z kolei można zobaczyć trwającą 24 godziny instalacji artystycznej “Cienie. Eurydyka mówi”. Instalacja jest inspirowana mitem o Orfeuszu i Eurydyce oraz książką Elfriede Jelinek “Cienie. Eurydyka”. Zamknięta w szklanej klatce Kamilla Baar przez dobę od 6:00 rano 26.06 do 6:00 27.06 jest poddawana ciągłej obserwacji przypadkowej publiczności. To głos kobiety, artystki, aktorki będącej pod nieustanną presją i kontrolą, zniewolonej oceniającym spojrzeniem. Dziś wieczorem o g. 23:00 Kamilla Baar wygłosi monolog.

W Twierdzy Anna Kędziora otworzyła Kwiaciarnię, w której w zamian za opowieść możecie otrzymać roślinę oraz instrukcję dotyczącą jej pielęgnacji. Poniżej twierdzy, w podzamczu, odbędzie się dziś debata zatytułowana “Dać prawo naturze”. O tym, czy można upodmiotowić rzekę, drzewa, fragment ziemi, będą rozmawiać Filip Springer, Agata Szafraniuk i Karolina Szczypek, która w ramach maltańskiego programu Zaklepane / Ground Rules realizuje projekt “Czasami nie rozumiem, kim jest ziemia”.

SOBOTA 26 CZERWCA

6:00 CIENIE. EURYDYKA MÓWI / Katarzyna Borkowska, Kamilla Baar, Teatr Śląski w Katowicach / instalacja-performans
10:00 STACJA: IMPROWIZACJA! – ZESPOŁOWE GRY KREATYWNE / Agnieszka Rogaczewska-Foryś / dzieci
11:00 PRZYBYSZE Z KOSMOSU. NA TROPIE METEORYTU MORASKIEGO / Małgorzata Bronikowska, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz / mikrowyprawa
11:00 MIĘKKIE LĄDOWANIE / Akrobaty & Marcin Osses / rozgrzewka
11:30 STACJA: IMPROWIZACJA! – ZESPOŁOWE GRY KREATYWNE / Agnieszka Rogaczewska-Foryś / dla dzieci
12:00 KWIACIARNIA / Anna Kędziora / rezydencja
13:00 CHWASTNA KUCHNIA WEGAŃSKA / Ruta Pindyrynda, Dziewczyny w naturze / warsztaty
14:00 ODYSEJA NARCIARSKA / The Trick Brothers / teatr familijny
15:00 ZGUBOWISKO / Fundacja Sztukmistrze / teatr familijny
16:00 REKORDZIŚCI ŚWIATA, CZYLI OWADY / Justyna Odrzykoska / dla dzieci
17:00 DAĆ PRAWO NATURZE / Filip Springer, Agata Szafraniuk / Client Earth, Karolina Szczypek, Michał Nogaś / debata
17:00 CZERWONE NOSY / Jan Klata, Teatr Nowy w Poznaniu / teatr
18:00 KWIACIARNIA / Anna Kędziora / rezydencja
18:00 W POSZUKIWANIU POSADZONEGO LASU. LOSY I PRZYRODA LASKU MARCELIŃSKIEGO / Maria Krzesiak, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz / mikrowyprawa
19:00 KOMBINAT / Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Poznaniu / muzyka
21:00 MASKI MALTY ET CONSORTES / Jazz Band Młynarski-Maseczki i goście / muzyka
22:30 PROCESY / Usta Usta Republika / teatr
22:30 WYTRWAĆ / Daria Anfelli, Asocjacja 2006 / teatr
23:00 SILENT DISCO / Michał Nogaś, Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska / muzyka

Malta Festival Poznań

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze