Poznań: Majówka na Bernardynach udała się nad podziw! (ZDJĘCIA)

Majówka na Bernardynach fot. Sławek Wąchała

Były koncerty i występy, warsztaty dla dzieci i stragany miejscowych rzemieślników, a także kwietna loteria i wspólne sadzenie kwiatów. Pierwszy festyn na placu Bernardyńskim przyciągnął wielu chętnych.

Impreza rozpoczęła się o 12.00 w południe wspólnym sadzeniem roślin i kwiatów na dowód, że plac się zmienia, tak samo jak zmienia się ulica Garbary. To efekt pracy osiedlowych radnych, którzy walczą, by władze miasta brały pod uwagę oczekiwania mieszkańców.

Na rynku jest coraz mniej straganów – powód tego stanu rzeczy to temat na oddzielną debatę – więc tę przestrzeń próbowały zawłaszczyć samochody. Próby władz miasta, dość anemiczne – niespecjalnie dawały efekty. Miejmy nadzieję, że radnym osiedlowym, którzy chcą z placu zrobić przestrzeń do wypoczynku dla okolicznych mieszkańców – powiedzie się lepiej. Sądząc po frekwencji na majówce – są wszelkie szanse po temu.

– Zmienia się koncepcja rynku, na którym jest coraz mniej handlowców, a oczekiwania mieszkańców związane są z zielenią i strefami wypoczynku – wyjaśniali radni osiedla Stare Miasto przed festynem.

Dlatego na płycie rynku pojawiły się donice, w których zostały posadzone drzewa, a sami mieszkańcy dosadzili kwiaty i niską zieleń podczas festynu. Mieszkańcy zwracali też uwagę, że właśnie takich niedzielnych, kilkugodzinnych pikników brakuje w centrum miasta i mieli nadzieję, że Majówka na Bernardynach okaże się stałą tradycją.

Warto dodać, że wszystko to jest początkiem planowanej rewitalizacji placu Bernardyńskiego. Po jej wykonaniu stragany będą zajmowały tylko jego część, a pozostała zostanie przeznaczona właśnie na wypoczynek z mobilnymi stoiskami gastronomicznymi z kawą, goframi czy lodami.