Poznań: Lwiarnia odzyskała blask!

Stara Lwiarnia Stare Zoo fot. Sławek Wąchała
Dobiega końca rewitalizacja i remont budynku lwiarni w Starym Zoo – dzięki Poznańskiemu Budżetowi Obywatelskiemu 2017. W budynku trwają ostatnie prace polegające na montażu instalacji multimedialnej.

Obecny budynek lwiarni powstał między 1880 a 1907 rokiem, a swoją obecną formę zyskał po II wojnie światowej. Od początku wyróżniał się ciekawą formą architektoniczną. Uwagę zwracała konstrukcja klatek i bogata dekoracja. Wzrok przyciągała też północno-wschodnia ściana z minaretami, nawiązująca do architektury mauretańskiej lub indyjskiej.

Pawilon dużych drapieżców – jak dawniej nazywano lwiarnię – w połowie XX wieku był domem wielu drapieżników. Można było tu zobaczyć: lwa, panterę (lamparta), pumę, tygrysa syberyjskiego, hienę cętkowaną, wilki oraz szakale.

O tym, że lwiarnia powinna zostać odrestaurowana i stać się muzeum Muzeum Historii Zoo i Lwa, zdecydowali mieszkańcy miasta podczas głosowania w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Zabytkowy budynek stanie się więc miejscem edukacji historycznej i przyrodniczej, które umożliwi najmłodszym poznaniakom lekcję historii i zoologii.

– Mamy wiele artefaktów, które można udostępnić zwiedzającym – mówiła w 2018 roku Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa poznańskiego zoo. – To prawdziwe skarby. Wiele pamiątek związanych ze zwierzętami i zoo przynieśli nam też sami poznaniacy z okazji 140. urodzin Ogrodu Zoologicznego – po remoncie będziemy mieli miejsce, by je w końcu pokazać.

Remont lwiarni nie był łatwym zadaniem. Budynek był bardzo zniszczony i trzeba było dodatkowo wzmocnić jego konstrukcję. Lwiarnia jest też zabytkiem, więc remont musiał się odbywać pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, dokładnie według starych zdjęć i zachowanych planów.

Przetarg na modernizację ogłoszono w lutym 2018 roku, a kilka miesięcy później ruszyły prace, które właśnie się zakończyły. Niestety, ich efekt będziemy mogli podziwiać dopiero po pandemii, bo wtedy budynek zostanie otwarty.

S. Wąchała, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: