Poznań: Lubuskie ogłosiło zakaz wstępu do lasu z powodu ASF

Locha fot. Jerzy Strzelecki
Na pograniczu trzech województw: lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego, znaleziono 20 dzików, u których potwierdzono afrykański pomór świń (ASF). Wojewoda lubuski w niektórych miejscach w regionie wprowadził zakaz wstępu do lasów.

Wszystko zaczęło się od padłego dzika, znalezionego na terenie województwa lubuskiego, ale około 20 km od Leszna – jak o tym informowaliśmy. Stwierdzono u niego ASF, czyli afrykański pomór świń. Wojewoda lubuski zadecydował o wyznaczeniu terenu zagrożonego wystąpieniem choroby w promieniu 5 km od znalezionego chorego dzika. Obecnie teren ten obejmuje trzy powiaty: wschowski, nowosolski i zielonogórski. Gmina Sława wprowadziła całkowity zakaz wstępu do lasu. To dlatego, że ludzie, chociaż nie chorują, to jednak bardzo łatwo mogą przenieść wirusa na ubraniu czy butach na świnie domowe. Dlatego nie powinni wchodzić do lasów tam, gdzie znaleziono chore dziki. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Od 16 listopada ochotnicy, leśnicy, myśliwi i wojsko przeszukują lasy w okolicy Tarnowa Jeziernego, tam, gdzie znaleziono pierwszego padłego dzika. Już znaleziono 20 padłych zwierząt w różnym wieku.

Aby ograniczyć ryzyko zakażenia świń wirusem ASF, w gospodarstwach, w których utrzymywane są świnie, powinny być wdrożone wszystkie podstawowe zasady zabezpieczenia miejsc utrzymywania zwierząt (bioasekuracja), a w szczególności zabezpieczenie przed dostępem zwierząt dzikich do budynków inwentarskich, magazynów pasz oraz miejsc przechowywania ściółki.

W przypadku znalezienia martwego dzika lub zauważenia nietypowych zachowań wśród zwierząt w gospodarstwie trzody chlewnej, należy niezwłocznie zgłosić sprawę dzwoniąc na nr 112 lub 997, a także z miejscowym lekarzem weterynarii.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: