Poznań: List intencyjny w sprawie dworca już jest. Dworzec za trzy lata

Podpisanie listu w sprawie dworca 7
Prezydent Jacek Jaśkowiak podpisał list intencyjny z Małgorzatą Zielińską reprezentującą PKP S.A. na temat w zakresie modernizacji starego dworca kolejowego Poznań Główny.

Podpisanie odbyło się w niezwykle uroczystej oprawie Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, w obecności minister Jadwigi Emilewicz, dzięki której sprawa przebudowy dworca ruszyła z miejsca, i wojewody Łukasza Mikołajczyka.

– To było bardzo oczekiwane wydarzenie – przyznał wojewoda Łukasz Mikołajczyk. I mówi, że gdy zaczął swoje urzędowanie w Poznaniu, to pierwszy tydzień obfitował w pytania, z czego większość dotyczyła właśnie dworca PKP.
– Wszystkie te pytania i spotkania owocują właśnie podpisaniem tego niezwykle istotnego dokumentu, który będzie mapą drogową tej ważnej inwestycji – powiedział. – Bardzo dziękuję pani minister, zarządowi PKP, a także prezydentowi Jaśkowiakowi, że włączył się w ten wątek. Co pokazuje, że są takie chwile, gdy mamy wspólne cele.

Z efektów swojej pracy cieszy się też Jadwiga Emilewicz.
– Cieszę się, że wspólnymi ten „niedasizm” możemy przełamać – mówiła podczas spotkania. – Udało nam się rozstrzygnąć wątpliwości konserwatorskie i teraz w ciągu trzech najbliższych lat jeden z największych węzłów kolejowych nareszcie będzie wyglądał właściwie. Poznaniacy zakochają się w tym dworcu, no i nie będą już mieć wątpliwości, gdzie tu właściwie jest dworzec…

Prezydent Jacek Jaśkowiak zwrócił uwagę, że lepszy, wygodniejszy dworzec to także szansa dla Poznania na rozwiązanie problemów z korkami.
– Dzięki temu mieszkańcy Poznania i aglomeracji chętniej będą korzystać z kolei i przesiadać się z samochodów na pociągi. Kłopoty z nadmiernym ruchem samochodów można rozwiązać między innymi dzięki PKP, miejmy tego świadomość Przyszłość transportu to transport publiczny.I może ta inwestycja, jeśli się powiedzie, zachęci poznaniaków do prawicy – żartował Jacek Jaśkowiak, dziękując minister Emilewicz za wsparcie przy pracy nad dworcem.

Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP, podkreśliła, że przy pracach nad przebudową dworca bardzo ważny będzie dla władz spółki komfort podróżnych.
– To przecież drugi co do wielkości, jeśli chodzi o ruch pasażerski, dworzec w Polsce – zwróciła uwagę.

Gdy na zakończenie padło pytanie w stronę minister Emilewicz, dlaczego prace nad poprawą dworca zaczynają się dopiero teraz, skoro przez całą poprzednią kadencję można było tyle zrobić.
– Nie byłoby tego, gdyby nie determinacja władz miasta. No i widocznie dopiero teraz macie państwo dobrego posła – odpowiedziała minister z uśmiechem. Przypomnijmy, że niejednokrotnie wytykano jej, że startując do wyborów z Poznania, z którego nie pochodzi, jest „spadochroniarzem” i powątpiewano w to, czy będzie realizować swoje obietnice wyborcze dla tego miasta. Jedną z obietnic była przebudowa dworca.

Jak powiedziała minister Emilewicz, pracownia architektoniczna zostanie wyłoniona w dialogu z miastem. 37 milionów zł na przebudowę dworca będzie pochodzić z funduszy UE, a za projekt spółka PKP zapłaci z własnych środków. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami koncepcja nowego dworca ma być gotowa w połowie tego roku, projekt – w roku przyszłym, a a do końca 2023 roku – realizacja.

Lilia Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: