Akcja LGBT+ 2 w Poznaniu

Poznań: LGBT+, w Poznaniu zawsze jesteście mile widziani

Tablice z tym hasłem od tygodnia pojawiają się w różnych punktach miasta. – Naszym celem jest pokazanie, że Poznań jest jednym z najlepszych miejsc do życia w Polsce, bez względu na orientację – twierdzą organizatorzy.

Inicjatorem akcji jest Grupa Stonewall, a wspierają ją poznańscy radni z Nowoczesnej, Wojciech Chudy i Bartłomiej Ignaszewski, oraz poseł Franciszek Sterczewski z KO.
– Akcja jest odpowiedzią na to, co dzieje się w całej Polsce – wyjaśniał Wojciech Chudy . – W ostatnich miesiącach szereg samorządów podjęło stanowiska w sprawie stref wolnych od LGBT+. Wpisuje się to w szerszy kontekst działań różnych szczebli władzy publicznej nastawionych na dyskryminację osób o innej orientacji niż heteroseksualna. My jesteśmy przeciwni dzieleniu Polaków na gorszy i lepszy sort. Uważamy, że wszyscy zasługują na szacunek, poczucie bezpieczeństwa i wsparcie organów państwowych i samorządowych.

Dlatego obaj radni zamierzają wspólnie przygotować projekt stanowiska, które uchwaliłaby rada miasta, a który określałby Poznań jako miasto wolności i tolerancji, które wspiera wszystkich swoich mieszkańców.
– Każdy obywatel powinien czuć się w Poznaniu dobrze i bezpiecznie, niezależnie od wyznawanych wartości, religii, poglądów politycznych, orientacji seksualnej – mówił Wojciech Chudy. – Mamy nadzieję, że to stanowisko będzie też przykładem dla innych samorządów w Polsce.

A z poczuciem bezpieczeństwa w Polsce nie jest za dobrze, o czym mówił Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
– Taka sytuacja ma konkretny wpływ na nas – tłumaczył. – Jeśli jest się osobą LGBT+, to od wielu miesięcy nie słyszy pan o niczym innym niż o tym, że ktoś uważa pana za osobę gorszą, drugiej kategorii. Dla nas więc takie wsparcie jest bezcenne, zwłaszcza że jest to inicjatywa oddolna.

Każdy chętny może sobie zrobić zdjęcie z tęczową tablicą z napisami „LGBT+ w Poznaniu zawsze jesteście mile widziani!” oraz w wersji angielskiej „LGBT+ you are always welcome in Poznan!” i umieścić zdjęcie na swoim profilu społecznościowym. Wystarczy zwrócić się do Grupy Stonewall.

Lilia Łada

 

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze