piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Lanie wody w mieście, czyli spacer nad Bogdanką

Akademia Miasta zaprasza na kolejny niedzielny spacer. Tym razem będzie to opowieść o jednej rzece – Bogdance. Spacer rozpocznie się o 16.00 na ulicy Estkowskiego, a poprowadzi go Wojciech Mania.

Bogdanka to wcale nie największa rzeka, jednak w jej historii splata się wiele rzek i wątków: przyroda, człowiek, miasto, krajobraz, przemysł, architektura, ideologie, a w końcu zmiany klimatu. To opowieść na miarę wieku internetu, bo te wszystkie hasła są wzajemnie zlinkowane i tworzą system, który charakteryzuje ciągła zmiana. Krótko mówiąc: panta rhei!

Spacerowi towarzyszyć będzie działanie performatywne Agaty Bargiel, członkini Sióstr Rzeki.

Uczestnicy tej wyprawy wyruszą o godzinie 16.00 z ulicy Estkowskiego na wysokości Starego Portu, a zakończą ją w parku Sołackim przy ul. nad Wierzbakiem. To dystans około 4,5 km. Spacer poprowadzi Wojtek Mania – geograf, ale taki od krajobrazu kulturowego. Zawodowo zajmuje się promocją turystyczną Poznania. Współautor przewodników turystycznych dla obcokrajowców. Niekonsekwentny zbieracz dźwięków. Po godzinach profesjonalny interpretator zdjęć lotniczych.

Spacer odbywa się w ramach programu Akademia Miasta i jest częścią projektu „Szkoła widza”, finansowanego z budżetu Miasta Poznania oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Akademia Miasta jest interdyscyplinarnym kursem dla artystek, aktywistów, edukatorek, badaczy – wszystkich zainteresowanych refleksją nad przyszłością miast wobec zmian klimatu oraz artystycznymi, edukacyjnymi i społecznymi działaniami dla ich ludzkich i nieludzkich mieszkańców. To edukacyjny program Fundacji Malta przygotowany przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania odbywają się pomiędzy 12 października a 8 grudnia w Poznaniu.

W trakcie pięciu weekendowych zjazdów uczestnicy będą spotykać się z naukowcami i twórczyniami, by poznawać, projektować i testować narzędzia oraz czytać i rozmawiać o relacjach miasta, natury i człowieka. Akademia to połączenie teorii z praktyką – w planach znajdują się zarówno wykłady, zajęcia warsztatowe, czytanki, pokazy filmowe, spacery oraz praktyczne działania w przestrzeni miejskiej. Sprawdź zagadnienia, które zostaną poruszone podczas spotkań.

Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej, związanych z ekologiami relacji. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2020 roku. „Mozaika z pamięci” (2018) oraz „Kopernik na podsłuchu” (2019), zaprojektowane podczas dwóch poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz wsparciu Fundacji Malta

Mat. pras., el

Strona głównaPoznańPoznań: Lanie wody w mieście, czyli spacer nad Bogdanką