Poznań: Kwiaty z okazji 102. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Jak co roku 27 grudnia marszałek Marek Woźniak złoży kwiaty przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. W tym roku, z powodu pandemii, będzie to wyjątkowo kameralna uroczystość.

Składanie kwiatów zaplanowano na godzinę 16.40, a marszałkowi będzie towarzyszył Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, kilku samorządowców oraz przedstawicieli władz państwowych. Grupa uczestników została ograniczona do minimum z powodu obostrzeń obowiązujących ze względu na pandemię koronawirusa.

Przy dźwiękach Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych zabrzmi hymn Polski, a po nim przemówi marszałek. Natomiast na zakończenie ceremonii wszyscy uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów.

– Sukces tego zrywu, tak doskonale przygotowanego i solidarnie przeprowadzonego, jest wciąż naszą dumą i zasługuje na to, by stał się dumą każdego Polaka. Byśmy nie zapomnieli o tych, którzy podarowali Ojczyźnie niepodległą Wielkopolskę – mówi marszałek, zapraszając do świętowania kolejnej rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. – Mimo że epidemia nas ogranicza i nie pozwala na organizację zwyczajowych uroczystości, jak co roku oddajmy hołd bohaterom. Pokażmy, że pamiętamy, jesteśmy i będziemy wdzięczni. A w godzinę wybuchu powstania razem pomyślmy o tych, którzy dali nam przykład, „Jak zwyciężać mamy”!

Zanim 27 grudnia Marszałek Woźniak przybędzie przed poznański pomnik, by oddać hołd i okazać wdzięczność powstańcom, w godz. od 15.20 do 16.00 tego dnia będzie składał kwiaty przy tablicach upamiętniających wybitne osobistości związane z powstaniem: Franciszka Ratajczaka, dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich, a także przy tablicy Marynarzy Powstańców Wielkopolskich.

Około godz. 16.00 uda się na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan, gdzie wspólnie z zaproszonymi gośćmi złoży kwiaty i zapali znicze na grobach gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego.

Wydarzenie będzie można oglądać w internecie na stronie głównej Powstania Wielkopolskiego, profilu społecznościowym na FB i stronie urzędu marszałkowskiego.

Po zakończeniu relacji z wydarzenia, ok. godz. 17.10, w tym samym miejscu, rozpocznie się premiera filmu w reż. Tadeusza Litowczenki oraz Dominiki Wójcik-Skolimowskiej pt. „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919″. To pierwszy pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o naszym zwycięskim powstaniu. Będzie go można oglądać także przez kolejne dni aż do 8 stycznia włącznie. Samorząd Województwa Wielkopolskiego miał swój udział w powstaniu
dokumentu, dofinansowując jego produkcję.

W poniedziałek 28 grudnia, marszałek Marek Woźniak oraz prezes Tadeusz Musiał pojadą do Warszawy. Tam o godz. 11.30 wspólnie oddadzą cześć bohaterskim Powstańcom, składając kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udadzą się przed pomnik Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowski Cmentarz Wojskowy.

UMWW

4.3 3 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze