Rynek Łazarski fot. UMP

Poznań: Kupcy jednak się przekonali do Rynku Łazarskiego? “Zainteresowanie jest duże”

Pozostało już tylko kilka wolnych miejsc do wynajmu na Rynku Łazarskim. “Zainteresowanie jest duże” – informują władze spółki Targowiska. Czyżby kupcy jednak się przekonali do nowej siedziby?

Już 1 grudnia łazarscy kupcy przeniosą się z tymczasowej siedziby przy Kasprzaka z powrotem na Rynek Łazarski i tego dnia rozpocznie się tam handel. Ale oficjalne otwarcie rynku połączone z otwarciej łazarskiej części Betlejem Poznańskiego czyli jarmarku bożonarodzeniowego, zaplanowano na 4 grudnia.

Przenosiny budziły sporo kontrowersji: kupcy skarżyli się na znacznie wyższe opłaty, grosze warunki na nowym rynku, bo nie ma tam jak dojechać z towarem, i zapowiadali, że w takiej sytuacji wielu z nich będzie musiało zrezygnować z handlu. Jak się jednak okazało – chętnych na stragany w nowej hali nie brakuje i dziś pozostało już zaledwie 9 stoisk oraz 2 pawilony handlowe.

Być może kupców zachęciły atrakcje zapowiadane przez miasto, bo od 4 grudnia na rynku będzie się wiele działo: koncerty, gra miejska, warsztaty i animacje dla dzieci, dodatkowe stragany jarmarku bożonarodzeniowego i bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Wszystko to potrwa do 19 grudnia i na pewno przyciągnie wielu dodatkowych klientów z korzyścią dla handlujących tu kupców.

Jak zapewnia miasto, czynsz na wyremontowanym rynku jest tylko nieznacznie wyższy od opłat na pozostałych miejskich targowiskach (około 10%), za to oferuje dużo wyższy standard. To pierwsze w Poznaniu tak nowoczesne targowisko pod wyjątkowym zadaszeniem, otoczone drzewami i zielenią. Stoiska są mobilne, co umożliwia ich przystosowanie do indywidualnych potrzeb sprzedających.

Jeżeli chodzi o stragany o powierzchni 5,73 m kw., w zależności od prowadzonej branży czynsz będzie wynosił od 286,50 zł do 429,75 zł (brutto) miesięcznie. W przypadku mniejszych pawilonów handlowych o powierzchni 12,9 m kw. (usytuowanych pod zadaszeniem) miesięczna kwota czynszu (niezależnie od prowadzonej branży) wynosi 1967,25 zł (brutto). Koszt wynajmu większych pawilonów o powierzchni 14 m kw. (usytuowanych poza zadaszeniem) wynosi: dla handlu artykułami spożywczymi – 2135 zł (brutto), dla kwiaciarni – 2391,20 zł (brutto). W ostatnim przypadku cena jest nieznacznie wyższa, ponieważ kupcy mogą handlować kwiatami również w niedzielę i święta.

W związku z zakończeniem przebudowy Rynku Łazarskiego, planowane jest udostępnienie okolicznych ulic dla ruchu i parkowania pojazdów. Od wtorku (23 listopada) ulice: Rynek Łazarski oraz Calliera będą włączone do Strefy Płatnego Parkowania. Tego dnia zostaną uruchomione również parkomaty, a kierowcy będą zobowiązani płacić za postój.

Źródło: UMP

2 2 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze