Poznań: Podwyżki czynszu na Rynku Łazarskim. O 100 procent?

Rynek Łazarski, smażenie jajecznicy fot L. Łada

Według informacji, jakie posiadają kupcy z Rynku Łazarskiego, na nowym rynku mają za stoiska płacić 100 proc. więcej niż obecnie. Spółka Targowiska zapewnia, że podwyżka owszem, będzie, ale znacznie niższa.

Kupcy poinformowali o drastycznej podwyżce opłat portal epoznan.pl i telewizję WTK. Twierdzą, że czynsz za stoisko wzrośnie nawet o 100 proc. i że większości z nich nie będzie stać na to, żeby dalej prowadzić działalność, bo ze sprzedaży ziemniaków i marchewek nie zarobią nawet na czynsz.

Kupcy zwracają też uwagę, że to wszystko w sytuacji, gdy mają wrócić na właściwy rynek po remoncie (obecnie handlują w tymczasowych namiotach przy ul. Kasprzaka), na którym paradoksalnie będą mieli znacznie gorsze warunki. Bo nowa hala ma dach, ale nie ma ścianek zapewniających osłonę przed wiatrem. Czyli w efekcie będą płacić za stoiska o 100 proc. więcej – ale za gorsze warunki. „Gdzie tu sens i sprawiedliwość?” – pytają rozgoryczeni.

Tymczasem, jak informuje telewizja WTK, według spółki Targowiska ceny nie zostaną podniesione o 100 proc., tylko o 10 proc. Tyle że do tych 10 proc. trzeba doliczyć jeszcze 30 proc. Bo o tyle Targowiska obniżyły kupcom czynsze w tymczasowej lokalizacji przy Kasprzaka. Iwona Rafińska, prezes Targowisk twierdzi, że nie wie, skąd się wzięła informacja o 100 proc. Wszyscy kupcy dostali nowe cenniki i żadnej tak drastycznej podwyżki tam nie ma.

Kupcy są jednak innego zdania i niektórzy z nich już informują swoich stałych klientów, że wyprzedają towar i kończą działalność. Twierdzą, że z dochodów, jakie osiągają handlując na rynku, nie są w stanie zapłacić wyższego czynszu.

Remont rynku ma kosztować 43 mln zł. Po przebudowie ma to być przestrzeń wielofunkcyjna: z halą targową przykrytą dmuchanym dachem, fontanną i miejscem zabaw dla dzieci na placu oraz kawiarnianymi ogródkami w sezonie. Powstała przestrzeń umożliwi organizację wydarzeń plenerowych, a cały teren stanie się strefą zamieszkania z wyniesionymi skrzyżowaniami. Jest też więcej zieleni: nowe skwery, ponad 50 drzew, a także kwitnące byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe.

Oficjalne otwarcie po remoncie nastąpi 4 grudnia i wtedy na rynku rozpocznie się lokalny jarmark bożonarodzeniowy.

Źródło: WTK