Poznań: Kto wygrał – Duda czy Trzaskowski? Jadwiga Emilewicz prostuje pomyłkę, ale…

Jadwiga Emilewicz
Furorę zrobił wpis wicepremier Jadwigi Emilewicz o tym, że w stolicy Wielkopolski pierwszą turę wyborów wygrał Andrzej Duda. Wicepremier przeprosiła – ale w nieco kontrowersyjny sposób.

„Prezydent Andrzej Duda wygrywa w Wielkopolsce i Poznaniu” – napisała Jadwiga Emilewicz na swoim oficjalnym koncie na Twitterze tuż po ogłoszeniu wyników. Tylko że to nie była prawda. To Rafał Trzaskowski wygrał, i to bezapelacyjnie, w Poznaniu, zdobywając 47,47 proc. głosów. Andrzej Duda zdobył ich 22,98 proc.

Jako że Poznań jest w opozycji do prawicy od ładnych kilkudziesięciu lat – w czasach przed Platformą Obywatelską wybory wygrywało tu SLD – wpis wywołał zrozumiałe oburzenie wśród internautów, którzy na wyścigi zaczęli prostować wypowiedź wicepremier. Nie obyło się bez uwag, że taki błąd świadczy o tym, iż nadal niczego nie wie o tym mieście – Jadwiga Emilewicz została wysłana do Poznania, by wzmocnić tutejszy PiS, bo nie ma on zbyt silnej pozycji. Albo że może nie dosłyszała wyników…

Dziś na Twitterze wicepremier pojawił się wpis korygujący pomyłkę: „W biegu napisałam o wygranej PAD w Poznaniu, przepraszam za pomyłkę. Ale spokojnie, małymi kroczkami i w Poznaniu ZP będzie się umacniać, doskonałym przykładem są gminy Buk, Kostrzyn i Stęszew, ale także w innych widać jednoznaczny wzrost poparcia”.

Druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: