koziołki w maseczkach fot. prt scr.

Poznań: Koziołki w nowych ubrankach. A właściwie w… maseczkach

Do tej pory koziołki dostawały ubranka tylko przed Bożym Narodzeniem, kiedy strojono je w czerwone kubraczki z białym obramowaniem. Od dziś jednak mają nowy strój – maseczki. Żeby przypominały, że pandemia wciąż trwa i zbiera ofiary.

Poznańskie koziołki trykały się w środowe południe zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego – w maseczkach. Żeby przypomnieć mieszkańcom i turystom, że zasłanianie ust i nosa jest nadal obowiązkowe – także w miejscach publicznych, gdy nie da się zachować 1,5-metrowej odległości od innych osób. To pomysł władz miasta na przypomnienie o restrykcjach obowiązujących w czasie pandemii.

Maseczki (lub inna osłona) obowiązkowe są również w przestrzeni zamkniętej. Trzeba je nosić: w autobusie, tramwaju i pociągu, a nawet w samochodzie osobowym, jeśli jedzie się z kimś, z kim się nie mieszka. Zasłanianie ust i nosa jest konieczne w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i poczcie, a także w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu. Maski powinno się zakładać również w kościele i szkole, na uczelni oraz w urzędzie (jeśli załatwia się tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.

Od tej zasady są nieliczne wyjątki. Nos i usta można odsłonić w restauracji, barze czy wagonie restauracyjnym – ale dopiero po zajęciu miejsca przy stole, podczas jedzenia lub picia. Maski można zdjąć w pracy (jeśli nie ma się styczności z osobami z zewnątrz) oraz w lesie. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolnione są wyłącznie osoby, które mają problemy z oddychaniem lub nie mogą zasłaniać ust i nosa z innych powodów zdrowotnych.

Nadal obowiązuje też minimalna odległość między pieszymi, która wynosi co najmniej 1,5 metra. Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby z niepełnosprawnościami, które nie mogą się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie oraz wszyscy, którzy zasłaniają usta i nos.

UMP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze